English | دری

Breaking News

افزایش قیمت برق بعد از بازسازی پایه های تخریب شده

افزایش قیمت برق بعد از بازسازی پایه های تخریب شده

مسئولان شرکت برشنا اعلام کرده اند ‎که کار بازسازی پایه‎های تخریب‌شدۀ برق کامل و مشکل کمبود نیروی برق کابل رفع شده است و اگر پایه‎ها بار دیگر از سوی مخالفان مسلح کشور تخریب نشوند، برق شهریان کابل قطع نخواهد شد و همچنان قیمت مصرف برق نیز از این بعد افزایش می‌یابد.

قدرت‎الله دلاوری، رییس شرکت برشنا دیروز (سه‎شنبه، ۴ حوت) در یک نشست خبری گفته است، دو پایه برق ۳۲۰ میگاوات وارداتی از ازبیکستان که ۷۵ درصد نیازمندی شهریان کابل را تأمین می‌کند، در منطقه دند شهاب‎الدین از سوی مخالفان مسلح قطع شده بود که حالا ترمیم شده و برق کابل تأمین است.

وی افزود: مخالفان دو پایه برق را در نزدیکی ولایت کندز و سه پایه برق دیگر را هم در ولایت فاریاب تخریب کرده بودند که همه ترمیم شده‎اند و از آنجایی که آن‎ها مجبورند پول برق وارداتی را به دالر بپردازند و پول برق مصرفی را به افغانی از مردم جمع کنند، از ماه حمل، تعرفه جدید با قیمت بیشتر را اعلام خواهند کرد.

به گفته وی تنها در چهار ماه گذشته برشنا ۱۸ میلیون دالر ضرر کرده است و این شرکت زیان‌های ماه اخیر را سر از سال نو خورشیدی با افزایش بهای برق مشترکان، جبران می‌کند. رییس برشنا افزوده است که در ۲۸ روزی که برق کابل در منطقۀ دند شهاب‌الدین بغلان قطع شده بود، آنان برای روشنایی پایتخت از ماشین‌های حرارتی استفاده می‌کردند که ۲٫۵ میلیون دالر برای‌شان تمام شده است.

قابل طالبان حدود سه هفته پیش دو پایه‌‌ برق را در منطقۀ دند شهاب‌الدین بغلان منفجر کردند. با منهدم‌شدن این پایه‌ها، ۳۲۰ میگاوات برق وارداتی از ازبیکستان‌ قطع شد و شهر کابل در تاریکی فرو رفت.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*