English | دری

Breaking News

افزایش حاصلات گندم در ولایت فراه

افزایش حاصلات گندم در ولایت فراه

حاصلات گندم در ولایت فراه امسال دو برابر افزایش یافته است که بیشترین افزایش گندم در ولسوالی های مرکز، بکوا، خاکسفید، لاش جوین، پشت کوه و پشترود آن ولایت می باشد.

سید احمد رئیس اتحادیه گندم فروشان ولایت فراه می گوید، امسال حاصلات گندم فراه بی سابقه بوده چنانچه در مارکیت جایی برای ذخیره آن وجود ندارد.

وی می افزاید که امسال روزانه ده ها تیلر گندم به ولایات غزنی, هلمند و قندهار صادر می گردد.

این افزایش چشمگیر در دو سطح صورت گرفته که شامل افزایش سطح زیر کشت و افزایش محصول فی واحد سطح می باشد، حاصلات فی هکتار به 3.5 تن می رسد که مجموعه حاصلات امسال گندم فراه 119000 تن بوده و نظر به سال گذشته افزایش 88 در صدی را نشان می دهد.

حاجی محمد زرین، یکی از زمینداران ولسوالی بکوا می گوید که امسال پنج خروار تخمریز (20 هکتار) زمین را گندم کشت نمودم که حاصلات ان امساله تا چهل برابر تخمریز می باشد این در حالی است که سال های گذشته دو خروار (8 هکتار) کشت مینمودم که حاصلاتشان 20-25 برابر می شد.

 این در حالیست که سال گذشته سطح زیر کشت این محصول 25300 هکتار بوده و حاصل فی واحد هکتار به 2.5 تن می رسید که مجموعه حاصلات سال 1394 حدودا 63200 تن تخمین زده شده بود.

قابل ذکر است، ولایت فراه که در جنوب غرب کشور موقعیت دارد یک ولایت پهناور و زراعتی می باشد که حدودا 80 فیصد مردم این ولایت زراعت پیشه می باشند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*