افتتاح چهار مکتب، یک دارالمعلمین و یک شفاخانه در ولایت کندز

by Wadsam | January 19, 2015 7:58 AM

به عنوان بخشی از برنامه باثبات سازی شمال افغانستان، آلمان، شش پروژه ساختمانی که جدیداً تکمیل شده اند را به ارگان های دولتی محلی در شهر کندز و چند ولسوالی آن ولایت،به روز یکشنبه رسما تحویل داد. در محفلی که به همین مناسبت برگزار شده بود، همکاری افغان – آلمان، در حضور کورنلیوس سیمرمن، جنرال کنسول آلمان در افغانستان، چهار تعمیر مکتب در شهر کندز و ولسوالی های علی آباد و چهار دره را افتتاح کرد. همچنین یک دارالمعلمین در ولسوالی قلعه زال و یک شفاخانه ترک اعتیاد در شهر کندز رسما به بهره برداری سپرده شدند. این شش پروژه مجموعا 133.5 میلیون افغانی هزینه در بر داشتند که توسط کشور آلمان پرداخت گردید.

در محفل افتتاح این پروژه ها، سیمرمن گفت: «آلمان به اجرای تعهداتش در زمینه همکاری با افغانستان ادامه می دهد، که بخش مهمی از این تعهدات شامل تطبیق پروژه های زیربنایی برای سک تورهای معارف و صحت در ولایت های شمالی مانند کندز می گردد. به عنوان دوست و همکار مردم افغانستان، ما مصمم هستیم تا به ارتقای شرایط زندگی افغان ها از طریق اجرای پروژه های مانند آنچه امروز می بینید و ما افتخار تحویل دهی آنها را داریم، کمک نماییم.»

در شهر کندز، ساختمان جدید مکتب غلام رسول شهید، 16 صنف درسی دارد و می تواند میزبان 1350 شاگرد از 2600 خانواده نواحی اطرافش باشد. همچنین 21 معلمی که در این مکتب مصروف تدریس هستند، می توانند در محیطی آرام و مناسب به تعلیم شاگردان بپردازند. مشابه آن، تعمیر جدید مکتب علی آباد، 16 صنف درسی برای 1950 شاگرد دارد و می تواند نیازهای آموزشی فرزندان 5900 خانواده را تحت پوشش قرار دهد. این تعمیر جایگزین تعمیر پیشین و فرسوده آن مکتب می شود که در سرمای زمستان و گرمای تابستان مکان مناسبی برای تدریس نبود. این مکتب 41 معلم دارد.

در ولسوالی چهاردره، تعمیر جدید مکتب وزیر و نیز مکتب دخترانه باسوس هر کدام 12 صنف درسی دارند. مکتب وزیر، گنجایش حضور 692 متعلم را دارد، در حالی که مکتب دخترانه باسوس بروی 502 متعلم دختر از 11 قریه باز خواهد بود. این مکتب دخترانه که دارای دیوار احاطه محافظتی نیز می باشد، زمینه آموزش دختران و آسایش خاطر والدین ایشان را فراهم می نماید. پیش از این، صنف های درسی برای دختران در فضای باز و زیر خیمه ها برگزار می شدند.

یکی دیگر از پروژه های تطبیق شده، ساخت یک دارالمعلمین در ولسوالی قلعه زال با 12 صنف درسی برای خانم ها و آقایان می باشد. بدین ترتیب، معلمان 49 قریه اطراف می توانند مهارت ها و دانش شان را در این مرکز ارتقا بخشند. در حال حاضر 448 معلم در این دارالمعلمین ثبت نام کرده اند.

شفاخانه جدید کندز دارای سهولت تداوی بیماری های عادی و نیز ترک اعتیاد به مواد مخدر، می باشد و 52 بستر در 12 اتاق دارد. با کمک کشور آلمان، ‌این شفاخانه به فرنیچر و لوازم ضروری برای مراقبت های صحی و درمانی نیز مجهز شده است. تمام این پروژه های ساختمانی، به عنوان پروژه های توسعه ای دارای اولویت، از سوی شوراهای انکشافی در ولسوالی های مربوطه در همکاری نزدیک با نهادهای دولتی در سطح ولسوالی، تعیین شده بودند.

برنامه ثبات برای شمال افغانستان که از سوی کشور آلمان اجرا می شود، به ولسوالی ها کمک می کند تا زیربناهای اجتماعی شان را تقویت نمایند. دولت آلمان در کنار شبکه توسعه ای آغا خان و نیز نهادی ACTED و Mercy Corps به عنوان شرکای تطبیق کننده، با چندین وزارتخانه، نهادهای دولتی محلی و ریاست ها،‌ از نزدیک کار می کند تا دسترسی گسترده تر شهروندان به تعلیم و خدمات صحی را ممکن سازد.

از سال 2010 که این برنامه در شمال کشور آغاز شد تا کنون، بیش از 60 مکتب و مرکز آموزشی و نیز سه مرکز ارائه خدمات صحی در ولایت کندز ساخته شده اند. در مجموع این برنامه، تقریبا 6.3 میلیارد افغانی یا 87 میلیون یورو را بین سال های 2010 تا 2017 در ولایت های شمالی بدخشان، تخار، کندز و بغلان به مصرف خواهد رسانید. «برنامه ثبات برای شمال افغانستان» (SPNA) با مدیریت بانک توسعه ای KfW، توسط وزارت امور خارجه دولت فدرال آلمان تمویل، و به وسیله شبکه توسعه ای آغا خان در همکاری با نهادهای Mercy Corps و ACTED تطبیق می گردد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Source URL: https://dari.wadsam.com/%d8%a7%d9%81%d8%aa%d8%aa%d8%a7%d8%ad-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1-%d9%85%da%a9%d8%aa%d8%a8%d8%8c-%db%8c%da%a9-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%84%d9%85%d8%b9%d9%84%d9%85%db%8c%d9%86-%d9%88-%db%8c%da%a9-%d8%b4/