English | دری

Breaking News

افتتاح پروژه تاپی در هرات

افتتاح پروژه تاپی در هرات

کار خط لوله گاز ترکمنستان در خاک افغانستان، طی مراسمی با حضور رئیس جمهور کشور و سران کشورهای دخیل در پروژه تاپی، در هرات آغاز گردید.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور انتقال خط لوله گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هندوستان را نه یک پروژه بلکه یک پیام منطقه‌ای دانسته و گفت: امروز افغانستان به کشورهای منطقه پیام احیای مجدد و همکاری منطقه‌ای را می‌دهد.

رئیس جمهور کشور افزود: در کنار این پروژه، فایبر نوری و خط آهن هم هست که می‌تواند آسیای میانه را به چابهار متصل کند و با اجرای این پروژه سفره مردم تغییر خواهد کرد و در نهایت سرنوشت افغانستان دگرگون خواهد شد.

قربان قلی، رئیس جمهور ترکمنستان در این مراسم گفت: “کشورمان نزدیک‌ترین دوست و برادر افغانستان است و ما روابط نیک با همه داریم.”

ام جی اکبر، نماینده هندوستان در این مراسم، بند سلما را مثال زد و گفت هرات دارای گره‌های مشترک دوستی زیادی با هند است و تاپی می‌تواند همان خط تعریف کننده اتصال اقتصادی قرن 21 باشد.

نماینده هندوستان افزود که افغانستان قلب آسیا است و قوای منفی می‌خواهند که همین قلب را صدمه بزنند ولی مقاومت افغانستان یک معجزه است.

شاهد خاقان عباسی صدراعظم پاکستان تاپی را باعث رشد و گسترش افغانستان خواند و گفت که پاکستان پا به پای تعهداتش در تاپی خواهد ماند و نمی‌گذارد که آسیبی به این پروژه بزرگ برسد.

قابل ذکر است که علاوه بر افتتاح پروژه تاپی، کار ساخت راه آهن هرات – تورغندی هم آغاز شد که افغانستان را از این مسیر به ترکمنستان متصل می‌کند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*