English | دری

Breaking News

افتتاح نمایشگاه عکاسی گنجینه های افغانستان در موزیم ملی

افتتاح نمایشگاه عکاسی گنجینه های افغانستان در موزیم ملی

نمایشگاه عکاسی گنجینه‌های افغانستان همزمان با برنامه گرامی‌داشت از روز جهانی موزیم ها، در موزیم ملی کشور برگزار کردید.

فهیم رحیمی رئیس موزیم ملی کشور گفت: “ایجاد چنین نمایشگاه‌های باعث می‌شود مردم با آثار باستانی آشنا شوند و فرهنگ کشور به جهانیان بیشتر معرفی شود.”

وی افزود: موزیم ملی افغانستان یکی از بزرگترین مکان‌ها در کشور برای نگهداری آثار باستانی است. با وجود اینکه بسیاری از آثار باستانی در این موزیم نگهداری می‌شود، قاچاق آثار باستانی یکی از نگرانی‌های جدی فرهنگی‌های کشور است.

محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت: “وزارت اطلاعات و فرهنگ به عنوان حامی آثار عتیقه و ساحات باستانی حراست از این آثار را از اولویت های جدی خود میداند و برای تحقق این امر تلاش میکند با آنکه برای غنامندی آثار موزیم کابل و سایر موزیم های کشور کارهای موثر صورت گرفته مگر این کاررا بسنده ندانسته بل برتحرک بیشتر تاکید دارد.”

وی افزود: که بسیاری از آثار ارزشمند و باستانی کشور که در زمان جنگ و دهه‌های گذشته به خارج از کشور قاچاق شده بودند، دوباره برگردانده شده‌اند.

آقای باوری همچنین گفت موزیم ملی کشور از نبود امکانات لازم رنج می برد. او از موسسه‌ها و نهادهای که در راستای باستان شناسی و حفظ آثار باستانی فعالیت می‌کنند خواست که به موزیم ملی افغانستان کمک کنند.

قابل یاد آوریست که روز جهانی موزیم در سال 1977 میلادی به هدف گسترش موزیم‌ها در سراسر جهان، همکاری همه جانبه موزیم‌ها برای رسیدن به اهداف فرهنگی و جلوگیری از نابودی فرهنگ بومی نام‌گذاری شد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*