افتتاح نمایشگاه تولیدات داخلی سه ولایت افغانستان در هرات

by Abdullah Atayi | May 17, 2016 12:56 PM

نمایشگاه صنایع تولیدات داخلی ولایت‌های هرات، فراه و بادغیس به منظور نشان دادن توان تولیدی و صنعتی شرکت‌های بازرگانی، با حضور شماری از مقام‌های دولتی، بازرگانان و مردم درهرات گشایش یافت.

حمیدالله خادم، رئیس اتحادیه صنعتگران هرات و برگزارکننده این نمایشگاه گفت: “در این نمایشگاه محصولات داخلی ولایت‌های هرات، فراه و بادغیس، در 115 غرفه به نمایش گذاشته شده‌ است.”

وی افزود: شرکت‌های تولیدی، ثابت ساختند که با همه مشکلات موجود می‌توانند چرخ اقتصادی را در این منطقه از افغانستان به گردش در آورده و برای هزاران تن از ساکنین غرب افغانستان کار آفرینی کنند.

خادم اظهار داشت: وجود فساد اداری در بخش‌های مختلف، ناامنی و بی توجهی دولت نسبت به شرکت‌های تولیدی از عواملی است که مانع توسعه این شرکت‌ها شده و تولیدات داخلی را آسیب رسانده‌ است.

وی علاوه نمود: در وضعیت بد امنیتی که در افغانستان و به خصوص ولایت‌های هرات، فراه و بادغیس جریان دارد، این شرکت‌های تولیدی و صنعتی هست که با وجود تهدیدات امنیتی هنوز به کار و فعالیتشان در بخش اقتصادی ادامه داده و مانع فرار صدها تن از ساکنین این ولایت‌ها به دلیل بیکاری به خارج کشور شده‌اند.

او تاکید کرد که دولت مکلف است تا از این تولیدات و صنایع داخلی به نحو شایسته آن حمایت کند و از ورود کالاهای مشابه خارجی به افغانستان نیز جلوگیری کند.

محمد آصف رحیمی، والی هرات با اشاره به اینکه شهرک صنعتی ولایت هرات در 20 سال گذشته توان تولید و برآورده کردن نیازهای مردم را داشته‌ گفت: شهرک صنعتی هرات با ساختار کنونی به نیازهای مردم پاسخ داده نمی‌تواند و باید سرمایه‌گذاری بیشتری برای توسعه و ارتقای آن صورت پذیرد.

وی افزود: بازرگان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی تمایل فراوانی دارند تا به دلیل احداث کارخانه‌های تولیدی در شهرک صنعتی هرات سرمایه‌گذاری کنند.

رحیمی علاوه نمود، راه مقابله با فساد اداری، نظارت مردم بر چگونگی کارکرد مسئولان ادارات است و این مردم هستند که می‌توانند در همکاری با دولت راه‌های فساد اداری را ببندند.

صاحبان شرکت‌های تولیدی و صنعتی در ولایت‌های غرب افغانستان می گویند: راه حل مبارزه با بحران و بیکاری ایجاد شرکت‌های تولیدی و اشتغال و هم چنان حمایت دولت از تولیدات داخل به همین منظور و به دلیل نشان دادن توان تولیدی و صنعتی شرکت‌های بازرگانی، نمایشگاه صنایع تولیدات داخلی ولایت‌های هرات، فراه و بادغیس، در شهر هرات گشایش یافته است.

شهرک صنعتی هرات 15 سال قبل به دلیل ایجاد فرصت‌های شغلی و خودکفایی در تولید کالاهای تجارتی در هرات بنیان گذاشته شد و اکنون این شهرک یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولیدات داخلی غرب کشور و حتی سراسر افغانستان محسوب شده و در حال حاضر 470 کارخانه تولیدی و صنعتی در این شهرک مشغول به فعالیت هستند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Source URL: https://dari.wadsam.com/%d8%a7%d9%81%d8%aa%d8%aa%d8%a7%d8%ad-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af%d8%a7%d8%aa-%d8%af%d8%a7%d8%ae%d9%84%db%8c-%d8%b3%d9%87-%d9%88%d9%84%d8%a7%db%8c/