English | دری

Breaking News

افتتاح مرحلۀ نخست روند توزیع سند رسمی ملیکت‌ها

افتتاح مرحلۀ نخست روند توزیع سند رسمی ملیکت‌ها

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، دیروز شنبه نخستین مرحلۀ روند توزیع سندهای رسمی ملیکت‌ها را با توزیع چند سند رسمی به ‌باشنده‌گان ناحیۀ اول کابل و صاحبان غیر رسمی ملیکت‌ها، طی مراسمی که در ارگ برگزار گردید آغاز کرد.

رئیس‌جمهور گفت، ملکیت‌های مردم افغانستان به‌سندهای عرفی و غیر رسمی محفوظ نمی‌باشد زیرا آنان با اطمینان خاطر بالای ملکیت‌های شان سرمایه‌گذاری نمی‌توانند وظیفۀ اول دولت این است که جان و مال مردم را محفوظ نگهدارد.

وی افزود که تعهد دولت برای مردم این است تا به ملکیت‌های همه افغان‌ها سند ملکیت رسمی توزیع شود و نمی‌گذارد که ملکیت‌ها به‌ویژه در کابل قربانی استفاده‌های اقتصادی گردند. او افزود که کابل مرکز تمدن افغانستان است و باید اینجا مهندسی به‌سبک اسلامی و افغانی باشد.

جواد پیکار، رئیس عمومی ادارۀ اراضی گفت، مردم افغانستان جایداد دارند، اما باید اجازۀ استفاده آنرا از دولت بگیرند که در حال حاضر ۷۰ فیصد در سطح شهر و۸۰ فیصد در قریه‌جات کشور سند ملکیت رسمی ندارند.

وی افزود که براساس تعهد رئیس‌جمهور با مردم که اسناد غیر رسمی به‌رسمی مبدل می‌شود، این کار با توزیع اسناد رسمی ملکیت‌ها از ناحیۀ اول کابل آغاز شد که سپس به‌تمام نواحی و ولایات کشور گسترش خواهد یافت.

محمدهمایون قیومی، مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربنایی گفت، مصوونیت ملکیت‌ها، در تحرک اقتصادی کمک خواهد کرد. او افزود، پس ازاین برای همه ملکیت‌های غیر رسمی سند رسمی توزیع می‌گردد که در نتیجه آن منازل و گذرها نظم بهتری خواهد گرفت.

در این جلسه نمایندۀ ادارۀ انکشافی بین‌المللی ایالات متحدۀ امریکا (USAID) گفت، امریکا متعهد است تا افغان‌ها را در راستای تقویت برنامه‌های انکشافی کمک و همکاری نماید و برنامه امروزی نمونۀ از این حمایت هاست.

وی بر تداوم همکاری‌های امریکا با افغانستان تأکید کرده گفت، خوبی این پروژه این است که تمرکز آن روی بخش‎های عام‌المنفعه می‌باشد و  پس از توزیع این اسناد، شاروالی‌ها می‌توانند سهل‌تر برای مردم خدمات رسانی کنند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*