English | دری

Breaking News

افتتاح سه مکتب و دو مرکز صحی در ولایت بغلان

افتتاح سه مکتب و دو مرکز صحی در ولایت بغلان

افتتاح سه مکتب و دو مرکز صحی در ولایت بغلان

یک مرکز ابتدایی صحی، یک مرکز آموزشی صحت عامه و سه باب مکتب به مصرف مجموعی بیش از ۷۸ میلیون افغانی که از سوی ادارۀ همکاری افغان-آلمان تمویل می شود، در ولایت بغلان افتتاح گردید.

جنرال قنسل آلمان گفت: “این پروژه ها نمایانگر پیشرفت، توسعه و نوین سازی پایدار می باشند. من به تمام مقام ها و ذینفعان به خاطر دوراندیشی و اجرای این پنج پروژه که مردمان بسیاری، از جمله زن و مرد، زنان و دختران از آنها مستفید می شوند، تبریک می گویم.”

عبدالحی نعمتی، والی ولایت بغلان گفت: “این ساختمان ها، موجب می شوند که حکومت محلی بتواند محیط آموزشی بهتری را برای متعلمان و نیز تاسیسات صحی بهتری را برای بیماران و داکتران فراهم کند. تعمیرهای ساخته شده، از کیفیت بسیار خوبی برخوردارند. اکنون شورای انکشاف ولسوالی، نهادهای دولتی مربوطه و جامعه باید از آنها به شکل درست مراقبت کنند.”

مرکز ابتدایی صحی در ولسوالی خنجان موقعیت دارد. باشندگان این ولسوالی که شمار آنها تقریباً به ۱۲٬۰۰۰ نفر می رسد اکنون در نزدیکی خانه های شان به خدمات مراقبت صحی دسترسی دارند و تخمین می شود که روزانه تقریباً ۳۰ تا ۶۰ نفر بیماران به این مرکز مراجعه خواهند کرد.

در سه باب مکتب جدیداً اعمار شده به تعداد ۳٬۴۰۰ تن شاگرد که ۳٬۲۶۵ آن دختران و ۱۳۵ آن پسران خواهند بود، مصروف فراگیری تعلیم و تربیه خواهند شد.
عمارات مکاتب مذکور با میز و چوکی، تشنابها، چاها، دیوارهای احاطه، کمپیوترها و لابراتوارها مجهز می باشد. شاگردان از تجهیزات دارای کیفیت عالی و محیط خوب آموزشی مستفید خواهند شد.

این مکاتب جدید عبارت اند از مکتب نوبهار در ولسوالی پل حصار، مکتب شاه مردان در ولسوالی خنجان و مکتب استاد عین الدین در ولسوالی دوشی.

گفتنی است که سازمان غیرحکومتی بنیاد آقاخان تطبیق پروژه های مذکور را به دوش داشته و در حدود ۱۶٬۰۰۰ نفر اهالی آن ولایت مستقیماً از ساختمانهای مذکور مستفید می شوند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*