English | دری

افتتاح دو مکتب و یک مرکز تربیه معلم در ولایت کندز

افتتاح دو مکتب و یک مرکز تربیه معلم در ولایت کندز

دو مکتب در ولسوالی های دشت ارچی و چاردره، و یک مرکز تربیه معلم در ولسوالی امام صاحب به هزینه مجموعی 87 میلیون افغانی که توسط دولت آلمان از طریق “برنامه ثبات برای شمال افغانستان” (SPNA) تامین گردیده است، در ولایت کندز افتتاح و به نهادهای دولتی تسلیم گردید.

مرکز تربیه معلم جدید، شامل 24 صنف درسی مجهز، یک مسجد ، 8 دفتر اداری، 360 متر دیوار احاطوی، 10 تشناب و یک چاه عمیق که آب آشامیدنی را برای شاگردان فراهم می نماید، می باشد که اکنون بیش از 1150 شاگرد می توانند در این مرکز تربیه معلم به تحصیل مشغول شوند.

مرکز تربیه معلم جدید، محیط آموزشی مناسبی را فراهم می نماید تا علاقمندان بتوانند در آن تعلیمات شان را در 16 رشته پیگیری کنند و در راه آینده ای درخشان، گام بردارند. دیوار احاطه مرکز تربیه معلم، امنیت را برای شاگردان و استادان تضمین می نماید.

دو باب مکتب یاد شده شامل، مکتب اشقری در ولسوالی دشت ارچی، و مکتب زین العابدین شهید در ولسوالی چاردره، در نزدیکی شهر کندز می باشد که هر دو مکتب شامل 12 صنف درسی مجهز، یک آزمایشگاه و صنف کمپیوتر، 10 تشناب و در حدود 300 متر دیوار محافظتی بوده و مجموعا گنجایش 1550 متعلم دختر و پسر را دارد.

یک متعلم در مکتب اشقری گفت: “در گذشته، ما در زیر خیمه ها و گاهی در فضای باز درس می خواندیم. این شیوه درس خواندن، به ویژه در فصل تابستان بسیار دشوار بود. به یاد می آورم که برخی از همصنفی هایم ضعف کردند و به شفاخانه منتقل شدند. ما اکنون بسیار خوشحالیم که مکتب مجهز خودمان را داریم. بودن در صنف های جدید، برایم بسیار دلپذیر است.”

“برنامه ثبات برای شمال افغانستان” (SPNA)، توسط وزارت امور خارجه آلمان تاسیس، از طریق بانک توسعه ای KfW مدیریت، و بوسیله بنیاد آقاخان در همکاری با نهادهای ACTED و Mercy Corps  اجرا می شود.

قابل ذکر است که بودجه مجموعی این برنامه برای سال های 2010 تا 2017، هفت میلیارد افغانی می باشد، که برای توسعه ولایت های شمالی بدخشان، تخار، کندز و بغلان به مصرف می رسد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*