English | دری

Breaking News

افتتاح دهلیز هوایی افغانستان – ترکیه

افتتاح دهلیز هوایی افغانستان – ترکیه

دهلیز هوایی افغانستان – ترکیه به هدف افزایش سطح مبادلات تجاری بین دو کشور، فتتاح شد.

همایون رسا وزیر تجارت و صنایع افغانستان در مراسم افتتاح دهلیز هوایی بین ترکیه و افغانستان گفت: برای نخستین بار ۱۵ تن از تولیدات افغانی که شامل قالین و میوه خشک است، از طریق دهلیز هوایی به ترکیه صادر می شود.

یر تجارت و صنایع گفت: “باید یادآور شوم که اقلام صادراتی افغانستان به ترکیه متنوع است که شامل گلیم، قالین، میوه خشک، نباتات طبی و تولیدات صنایع دستی است. نیاز است تا برای افزایش صادرات راه های بدیل تجارت مانند ابتکار امروزی را روی دست گیریم.”

اوزان ارطغرل، سفیر ترکیه در افغانستان گفت: فرصت‌های زیادی در عرصه تجارت و سرمایه گذاری بین دو کشور وجود دارد. یک ماه پیش سرمایه داران ترکی در عرصه‌های ساختمانی، انرژی و انجنیری در سفری به افغانستان علاقمندی شان را نسبت به سرمایه گذاری در این کشور ابراز کردند.

 در اولین پرواز این دهلیز هوایی از افغانستان به ترکیه، ۱۵ تن تولیدات افغانستان به ترکیه فرستاده شد که بیش‌تر از اقلام، زراعتی شامل گیاهان طبی، میوه‌های خشک و دیگر تولیدات داخلی کشور بود.

این دهلیزها، نقش کلانی در صادرات سریع و به موقع تولیدات کشور، نقش کلان و اثرگذاری داشته و از آغاز فعالیت‌های دهلیزهای هوایی در جریان امسال، افغانستان به ارزش ۲۰ میلیون دالر صادرات داشته است.

گیاهان طبی، میوه‌ی خشک، میوه‌ی تازه، قالین وطنی و دیگر تولیدات کشور، از شمار صادرات افغانستان از راه دهلیزهای هوایی است.

به گفته مسوولان، قرار است دو دهلیز دیگر هوایی برای توسعه‌ی صادرات کشور به کشورهای عربستان و آذربایجان نیز ساخته شود.

قابل یاد آوریست که پیش از این دهلیزهای هوایی میان افغانستان و هندوستان، قزاقستان، امارات متحده‌ی عربی، ایجاد شده بود.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*