English | دری

Breaking News

استقبال از تصویب طرز العمل تعرفه حمایت از صنعت داخلی

استقبال از تصویب طرز العمل تعرفه حمایت از صنعت داخلی

مسوولان اتاق تجارت و صنایع کشور از تصویب طرزالعمل تعرفه حمایت از صنعت داخلی از سوی شورای عالی اقتصادی کشور استقبال کرده اما از افزایش ۲۵ درصدی قیمت برق وارداتی انتقاد کردند.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع کشور در نشست خبری مشترک با مسوولان سکتور خصوصی در کابل گفت: “ما از تصویب طرز العمل تعرفه حمایت از صنعت داخلی از سوی شورای عالی اقتصادی کشور حمایت می کنیم، این تصمیم شورای عالی اقتصادی یک گام موثر در راستای خود کفایی و رشد صنعت داخلی خواهد بود.”

وی افزود: اولين بار است که يک طرزالعمل موثر براى حمايت از فابريکه هاى داخلى، جلوگيرى از فرار سرمايه، رشد توليدات داخلى، کاهش واردات، افزايش صادرات تصويب مى شود و تصویب این طرزالعمل یک گام موثری در حوزه سرمایه‌ گذاری کشور است.

معاون اتاق تجارت و صنایع از ایجاد یک سرد خانه بزرگ میوه در فرودگاه کابل خبر داده گفت: رییس جمهور فرمانی را صادر کرده است که بر اساس آن، در آینده نزدیک یک سردخانه‌ به گنجایش ۱۰ هزار تُن میوه در فرودگاه بین المللی کابل ایجاد خواهد شد.

خان جان الکوزی از افزایش ۲۵ درصدی قیمت برق وارداتی از سوی شرکت برشنا انتقاد نموده گفت: ما از شرکت برشنا می خواهیم که در این قسمت تجدید نظر کند.

شورای عالی اقتصادی به ریاست محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور روز گذشته طرز‌العمل تعرفه حمایت از صنعت داخلی را تصویب کرده است که بر اساس این طرز العمل، کارخانه های داخلی حمایت شده، از فرار عواید دولت جلوگیری و زمینه کار برای شهروندان فراهم می شود.

آذرخش حافظی، رییس روابط بین‌ المللی اتاق تجارت و صنایع کشور با اشاره به سقوط ۲ هزار کارخانه تولیدی در چند سال گذشته گفت: ” بنابر وضعیت نامناسب اقتصادی و کم توجهی به سکتور خصوصی در چند سال گذشته بیش از ۲ هزار کارخانه تولیدی سقوط کرده است”.

قابل یاد آوریست که روز گذشته مسوولان شرکت برشنا اعلام کرد که به دلیل افزایش قیمت دالر و پایین بودن نرخ پول افغانی در برابر ارز های خارجی، قیمت برق وارداتی به کشور تا ۲۵ درصد افزایش یافته است و تفاوت زیاد بین دالر و افغانی باعث شده که این شرکت ۱۷ الی ۱۸ میلیون دالر ضرر کند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*