English | دری

Breaking News

استراتژی جدید دونالد ترامپ برای افغانستان

استراتژی جدید دونالد ترامپ برای افغانستان

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا پیش از اعلام سیاست اش در قبال جنگ در افغانستان، دنبال گزینه ی بهتر می گردد اما سوال این است که در موجودیت مشکلات زیاد و راه حل حای محدود ترامپ چه خواهد کرد؟

مدت هفده سال است که آمریکا در افغانستان حضور دارد اما با وجود آن تلفات مردم عام، ناامنی، بیکاری و کنترول طالبان بر مناطق کشور افزایش یافته و به نظر می رسد گزینه نظامی راه حل نبوده است.

افغانستان دارای معادن، گاز و نفت زیادی می باشد که هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است و بر اساس سروی آمریکا، میلیاردها بشکه نفت، بیش از 60 میلون تن مس، 2.2 میلیارد تن آهن، 1.4 میلیارد فلزات گرانبها از قبیل طلا، جست و … ، رسوبات سنگ مرمر و سینگهای قیمتی در این کشور وجود دارد که در صنعت مدرن اهمیت زیادی دارد که افغانستان را به بزرگترین مرکز معدن تبدیل خواهد کرد.

از سوی دیگر بیش از 63 فیصد نفوس کشور را جوانان تشکیل می دهد که اکثریت آنان دنبال کار اند اما متاسفانه بیکاری نیز رو به افزایش است و همچنان حدود 38 فیصد نفوس کشور بیسواد است.

آمریکا با مصرف حدود یک تریلیون دالر در افغانستان که بیشتر هزینه نظامی بوده است، به نتیجه مطوب دست نیافته است. از سوی دیگر چین و هند سرمایه گذاری های بزرگی را در بخش معدن و صنعت انجام داده است.

با تغییر استراتژی آمریکا در افغانستان و استفاده از گزینه سرمایه گذاری های اقتصادی، هم آمریکا و هم افغانستان به اهداف مطلوب خواهد رسید که هم برای اقتصاد آمریکا و هم برای امنیت و اقتصاد افغانستان مفید می باشد.

در همین حال هشت پایگاه بزرگ نظامی آمریکا در افغانستان شامل بگرام، مزارشریف، هرات، کندهار، هلمند، گردیز، جلال آباد و شندند با بودیجه سالانه 598 میلیون دالر از توانای های زیادی دفاعی، ساخت و ساز و تدارکات برخوردار است که می تواند نقش برزگی را برای فعالیت های اقتصادی آمریکا داشته باشد.

افغانستان با موقعیت استراتژیکی که دارد می متواند گزینه خوبی ترانزیتی باشد و همچنان آمریکا می تواند از بندر کراچی، بندر چابهار و راه های آسیای مرکزی جهت ترانزیت و بازار یابی استفاده کند.

همچنان با همکاری کشور های همسایه در زمینه امنیتی و اقتصادی، افغانستان به بزرگیترین مرکز اقتصادی تبدیل خواهد شد.

 توجه دونالد ترامپ روی سرمایه گذاری های اقتصادی و تغیر استراتژی آن کشور می تواند تغییرات بزرگی را به نفع هردو کشور و منطقه بوجود آورد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*