English | دری

Breaking News

ارزیابی مختصر وضعیت اقتصادی جهان در سال 2014

ارزیابی مختصر وضعیت اقتصادی جهان در سال 2014

در حالیکه اقتصاد امریکا که بزرگترین اقتصاد جهان است، نشانه‌های واضحی از بهبود را نشان داد اما تصویر نقاط دیگر جهان در شرایطی که آماده ورود به سال ۲۰۱۵ می‌شوند چندان مطلوب نیست.
نگرانی‌ها نسبت به وضعیت اقتصاد چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان است، استمرار دارد در حالیکه جاپان که سومین غول اقتصادی جهان است، با وجود اجرای سیاست‌های انبساطی مالی گسترده در این کشور، به ورطه رکود کشیده شده است و در اروپا با وجود اخبار امیدوارکننده از پایان شش سال رکود اقتصادی یونان، به نظر می‌ رسد اقتصاد شکل جدیدی پیدا کرده است.
در آمریکا بانک مرکزی این کشور پس از شش سال در حال پایان دادن به سیاست‌های پولی محرک رشد اقتصادی است و به افزایش نرخ‌های بهره که از سال ۲۰۰۸ نزدیک به صفر نگه داشته اند، در سال ۲۰۱۵ اشاره کرده است. در نتیجه دالر در بازارهای ارزی روند صعودی پیدا کرده و خوش بینی سرمایه گذاران وال استریت نسبت به دورنمای اقتصادی بیشتر شده و این مسئله در مجموعه صعودهای شاخص اس اند پی ۵۰۰ منعکس شده است.
این رشد خوش بینی رفتار شرکت‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داد و شرکت‌هایی که در سال‌های گذشته نقدینگی جمع می‌کردند، جرات ریسک پذیری یافتند و در نتیجه دنیای کسب و کار شاهد قراردادهای بزرگ و مهمی مانند خرید ۲۲ میلیارد دالری شرکت واتس اپ از سوی فیس بوک در سال ۲۰۱۴ بود.
در نقاط دیگر بویژه اروپا که در آن بانک مرکزی اروپا به منظور کمک به اقتصاد زوال یافته حوزه یورو و ۱۸ کشور عضو آن به دنبال اجرای تدابیر محرک مالی به سبک بانک مرکزی امریکا برای جلوگیری از بروز رشد منفی تورم است، میراث بحران مالی جهانی باقی مانده است.
روسیه یک اقتصاد اروپایی است که سال ۲۰۱۴ را در وضعیت بسیار بدتری از آنچه شروع کرده بود، به پایان می‌رساند. در پی ریزش قیمت نفت و تحریم‌هایی که به تلافی اقدامات روسیه در بحران اوکراین علیه این کشور به اجرا درآمده است، روسیه به سوی رکود پیش می‌رود و ارزش روبل این کشور به شدت سقوط کرده است.
در بعضی دیگر از نقاط جهان، ریزش قیمت نفت و رسیدن آن به پایین ۶۵ دالر در هر بشکه فرصت اقتصادی غیرمنتظره ای را بوجود آورده است و ارزان شدن سوخت باعث شده مصرف کنندگان تاثیر کاهش قیمت‌های انرژی را فورا حس کنند ضمن اینکه شرکت‌ها می‌توانند پول بیشتری برای سرمایه گذاری داشته باشند.
عوامل زیادی در پشت پرده کاهش قیمت نفت وجود داشته که شامل کندی رشد اقتصادی چین بوده است. همچنین با اقدام کشورهایی مانند عراق و سوریه در افزایش تولید، عوامل عرضه نیز در این کاهش نقش بسزایی ایفا کرد.
با وجود فرصت رونقی که از کمتر شدن قیمت نفت بوجود آمده است، اقتصادهای در حال توسعه سال متلاطمی داشتند و بسیاری از این بازارها در آستانه اقدام بانک مرکزی امریکا برای پایان دادن به تدابیر محرک مالی خود، بهم ریختند زیرا بیشتر پولی که با اجرای این تدابیر روانه این بازارها شده بود، شروع به خارج شدن از این بازارها کرد و احتمالا این روند در سال آینده هم ادامه خواهد داشت

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

شرکت موتر سازی فورد 370 هزار موتر را به علت نقص فنی فرا خواند

شرکت موترسازی فورد 370 هزار عراده موتر ساخت سال‌های 2005 تا 2011 اين شركت را به علت نقص فنی فراخوانده

کاهش ۳۱ درصدی صادرات روسیه در سال گذشته

مرکز تجارت بین الملل مسکو پایتخت روسیه اعلام کرده است که به دلیل کاهش قیمت نفت حجم صادرات روسیه در

آلمان رکورد صادرات در جهان را شکست

موسسه تحقیقات اقتصادی “اینفو” اعلام کرده است که آلمان با ۲۹۷ میلیارد دلار موازنه مثبت تجاری در سال ۲۰۱۶ از

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*