English | دری

Breaking News

اختصاص 1750 جریب زمین برای ایجاد باغ در ولایت غور

اختصاص 1750 جریب زمین برای ایجاد باغ در ولایت غور

مسئولان برنامه ملی باغ داری ولایت غور می گویند که یک هزار و هفت صد و پنجاه جریب زمین در سال جاری برای ایجاد باغ از سوی دهاقین در این ولایت اختصاص گردیده است، که امیدواری ها را برای ترویج این فرهنگ در این ولایت کوهستان و سرد سیر بیشتر کرده است.

عبدالظاهر توانا مسئول پروژه ملی باغ داری در غور گفت: “ما برای ۱۵۰۰ جریب زمین در سال گذشته کمپاین کردیم در آن باغ ایجاد شد و ۱۷۵۰ جریب زمین در سال جاری کمپاین کردیم که قرار است تا چند روز دیگر نهال قرص شود که هر جریب یک باغ و در آن ۶۶ نهال غرس میشود”.

وی افزود: ” نظر به رشد و زود به حاصل رسیدن درختان در غور ما گفته میتوانیم که تا سه سال دیگر غور به یکی از ولایات صادر کننده میوه تبدیل میشود که این کار جلو کشت کوکنار را نیز خواهد گرفت و شغل تمام دهاقین غور میگردد”.

توانا می گوید که آنها در سال جاری سه ولسوالی را تحت پوشش دارند که ۷۵۰ باغ در ولسوالی دولینه، ۵۲۰ باغ در ولسوالی لعل و سر جنگل و ۳۶۰ باغ در شهر فیروز کوه مرکز این ولایت ایجاد خواهند کرد.

نثار احمد اعلم پور کارشناس بخش باغ داری می گوید: “خوش بختانه که آب و هوای غور از نگاه علم زراعت و باغ داری نشان دهنده رشد و نموی خوب درختان میوه است که در صورت حمایت خوب حکومت و برنامه جامع دهاقین میتوانند به مراتب حاصلات بهتری از باغ داری بدست بیاورند که ضمن بلند بردن اقتصاد خودشان حتا بر اقتصاد منطقه نیز تاثیر گذار باشد. “

شماری از کسانیکه به باغ داری روی آورده با اظهار خوشی از برنامه ملی باغ داری میگویند که با تطبیق این برنامه، کشت کوکنار در سطح این ولایت کاهش خواهد یافت.

قربان یکی از دهاقین می گوید: “برنامه باغ داری به واقعیت یک برنامه بسیار عالی اگر این برنامه به خوبی از سوی ریاست زراعت و مالداری حمایت و تطبیق شود میتواند که از کشت کوکنار جلوگیری نماید و هم چنان یک منبع خوب عایداتی برای دهاقین شود”.

قابل ذکر است که برنامه ملی باغ داری در ۲۵ ولایت کشور فعالیت دارد که با پرداخت پول اندک از دهاقین در هر سال، مسئولان این برنامه تا سه سال در بخش های نظارت، رهنمایی و آموزش با باغداران را همکاری می کنند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*