English | دری

احداث 2800 فارم خانگی سبزیجات در ولایات شمال شرقی

احداث 2800 فارم خانگی سبزیجات در ولایات شمال شرقی

بخش فارم های خانگی (KitchenGardening) پروژه ملی باغداری و مالداری NHLP وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در ولایات شمال شرقی کشور برای ترویج سبزیجات در فصلهای مختلف برای 2800 خانواده و 28دهقان باغچه های خانگی را احداث نموده است.Kitchen Gardening

فارم های خانگی یکی از مهم ترین بخش فعالیت های پروژه ملی باغداری و مالداری بحساب میآید که در زون شمال شرقی در برخی از ولسوالی های ولایات کندز ، بغلان، تخار و بدخشان فعالیت می کند.

در طول سال جاری16 نوع تخم سبزیجات برای 2800 خانواده و 28دهقان پیشقدم توزیع گردیده و همچنان برای1800 دهقان زن در مورد ایجاد و استفاده از فارم های خانگی و تونل پلاستیکی آموزش داده شده است.

علاوه بر این برای 93 خانواده تونل پلاستیکی احداث گردیده و همچنان 700 کیلو گرام تخم های متخلف سبزیجات برای 115گروپ دهاقین در ولایات متذکره توزیع گردیده است که در فارم های خانگی کشت میگردد.

هدف عمده تاسیس فارم های خانگی و ایجاد سبزخانه ها یا گرین هاوس ها، افزایش دسترسی خانم ها به کار های اجتماعی، کاهش سوء تغذی و تأمين دسترسی مردم به سبزیجات در فصل زمستان است.

در فارم های خانگی سبزیجات درمجموع 16 نوع تخم سبزیجات(بامیه، پیاز، بادرنګ، فاصلیه، ملی سفید، کرم، بادنجان سیاه، پالک، زردک، گشنیز، تراتیزک، کدو تابستانی ملی سرخک، گندنه، سیر و رومی) که شامل کشت بهاری وخزانی میگردد توزیع گردیده.

حاصلات بدست آمدهء فارم ها در بازار های محلی بفروش میرسد و پول آن جهت تأمین ضروریات خانواده ها به مصرف می رسد.
و همچنان تجارب چند ساله پروژه ملی باغداری و مالداری نشان میدهد که حمایت زنان دهقان، با مردان خانواده ها نیز کمک مینماید تا بار سنگین اقتصادی تکافل خانواده تا حدی از شانه های شان برداشته شود.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*