English | دری

Breaking News

آینده انرژی افغانستان و رسانه ها– نادیده انگاری یا آماده برای خیزش؟

آینده انرژی افغانستان و رسانه ها– نادیده انگاری یا آماده برای خیزش؟

افغانستان و مردم آن می توانند بیش از نیازشان، انرژی تولید کنند. این، نتیجه گیری نشست رسانه ای هفته جاری در شهر مزار شریف است که به میزبانی انجمن اجتماعی خبرنگاران شمال افغانستان و با حمایت همکاری افغان – آلمان برگزار شد. این نشست، به بررسی نحوه انعکاس بخش انرژی کشور در رسانه های داخلی اختصاص داشت و طی آن، خبرنگاران و کارشناسان انرژی، بر سر این مساله توافق کردند که افغانستان از ظرفیت های عظیم طبیعی برای تولید انرژی برخوردار است. نور خورشید و آب های جاری، می توانند نه تنها به استقلال کشور در زمینه انرژی کمک کنند، بلکه می توانند موجب تبدیل افغانستان به یک صادرکننده عمده انرژی در سطح منطقه شوند.

کارشناسان امور انرژی، آقای الحاج ذبیح الله اختری، رییس خدمات تخنیکی و سکتوری مقام ولایت بلخ و نیز مسئول گروه کاری انرژی آن ولایت؛ آقای سید ابوبکر محمودی، مدیر عمومی پلان انجینری ریاست حوزه شرکت برشنا در بلخ؛ و فرهاد ایمل، کارشناس انرژی تجدیدپذیر از همکاری افغان – آلمان در مورد وضعیت کنونی انرژی در کشور و میزبان دسترسی به آن، معلوماتی را ارائه کردند. این برنامه که توسط بانو نیلوفر لنگر گردانندگی می شد، آقای رحیم ابراهیم، استاد خبرنگاری و فعال مدنی را نیز با خود داشت. وی نکته هایی را در جهت دسترسی همگانی به انرژی ارزان، قابل اعتماد و سازگار با محیط زیست و نقش رسانه ها در این راستا و زمینه های همکاری میان بخش انرژی و رسانه ها، به بحث گرفت.

سید ابوبکر محمودی، نخستین سخنران برنامه بود که خطاب به خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی گفت: «افزایش روزافزون قیمت سوخت های فسیلی در کنار نگرانی های محیط زیستی، جهان را بر این داشته است تا به سوی انرژی های تجدیدپذیر رو بیاورند. از این قضیه،‌ ما مردم افغانستان نیز باید درس بگیریم، چرا که جهان، خانه مشترک همه انسان ها است.»

ذبیح الله اختری سخنران دوم نشست رسانه ای بود که گفت: «تنها ولایت بلخ، ماهانه در حدود یک میلیون دالر به خاطر برق وارداتی به ازبکستان می پردازد. در حالی که بر اساس آخرین تحقیقات یک نهاد بین المللی فعال در بخش انرژی، ولایت بلخ می تواند فقط با استفاده از زباله های شهری انرژی خویش را تامین کند. آیا می توانید تصور کنید که اگر ما از 310 روز آفتابی که در طول سال داریم و نیز ظرفیت های آبی استفاده کنیم، چقدر انرژی اضافی برای صادرات خواهیم داشت!»

فرهاد ایمل، درباره فعالیت های کشور آلمان در عرصه اعمار و راه اندازی سیستم های برق آبی در مناطق دوردست ولایت بدخشان که هرگز داشتن برق را تجربه نکرده اند، به برخی حقایق اشاره کرد و افزود: «در شام روزی که ما یک سیستم برق آبی را در یک قریه دورافتاده فعال کردیم، یک خانم باردار در کلینیک روستا که برای نخستین بار در شب روشن شده بود، دخترش را به دنیا آورد و اتفاقا نام آن را «روشنی» ماند. من می توانستم روشنی امید را در چشم همه اهالی روستا ببینم.»

رحیم ابراهیم، در مورد برنامه های موفق انرژی پایدار در کشور صحبت کرد و پرسید که چرا این برنامه ها و ماجراهای الهام بخش، مورد توجه رسانه ها واقع نشده اند. وی افزود: «یکی از چالش های عمده در جوامع سنتی مانند بخش های عمده ای از کشور، این است که مردم در برابر تغییرات و روش های جدید زندگی مقاومت می کنند. از آنجایی که برق، زندگی های سنتی را در فاصله ای کوتاه دگرگون می کند، بسیاری درباره داشتن آن، هنوز هم دچار شک اند. در این جاست که نقش رسانه ها معنی می یابد و وظیفه ایشان خواهد بود که مردم را به برق و دیگر مظاهر دنیای مدرن،‌ آشتی دهند.»

سخنرانان برنامه، فرصت یافتند تا به پرسش های خبرنگاران و نمایندگان بیش از 50 رسانه ملی و محلی، بشمول تلویزیون ها، رادیوها، خبرگزاری ها و روزنامه ها، پاسخ گویند.

ذبیح الله اختری، در پاسخ به پرسشی درباره برنامه های آینده حکومت در بخش انرژی، به سهم مهم و سازنده بخش خصوصی و نیز به ضرورت همکاری رسانه ها برای آغاز یک خیزش اطلاع رسانی و آگاهی دهی اشاره کرد.

از فرهاد ایمل، درباره بزرگ ترین دستاورد همکاری آلمان برای انرژی پایدار در افغانستان پرسیده شد. نتیجه گیری وی چنین بود: «شاید بزرگ ترین دستاورد، آماده سازی یک برنامه استراتژیک ملی و جامع در همکاری با وزارت محترم انرژی و آب باشد. این برنامه استراتژیک، زمینه سرمایه گذاری های بخش خصوصی را فراهم می کند و آینده آن را در طولانی مدت، تضمین می کند.»

نشست های رسانه ای 2014-2015؛ رسانه های افغانستان و مسئولیت اجتماعی – یک سلسله از نشست های منظم هستند که زمینه ملاقات و بحث میان کارشناسان از ادارات دولتی، نهادهای خصوصی، جامعه مدنی، دفاتر همکاری های توسعه ای، و رسانه ها به منظور تبادل نظر پیرامون موضوعات مهم مربوط به توسعه را ، فراهم می سازد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Tags assigned to this article:
انرژی افغانستان

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*