English | دری

Breaking News

آلمان 196 میلیون افغانی را برای ساخت مکتب در بدخشان به مصرف می رساند

آلمان 196 میلیون افغانی را برای ساخت مکتب در بدخشان به مصرف می رساند

همکاری افغان – آلمان، رسما یک برنامه جدید را برای ساخت مکتب در ولایت بدخشان، افتتاح کرد. حکومت آلمان در همکاری با وزارت معارف افغانستان، حمایت های فنی و مالی لازم را برای ساخت ده باب مکتب جدید در ولسوالی های مختلف ولایت بدخشان، فراهم می نماید. صندوق ارتقای زیربنای منطقه ای (RIDF) دولت آلمان، 3 میلیون یورو (معادل 196 میلیون افغانی) را از طریق بانک توسعه ای KfW کشور آلمان، برای برنامه ساخت مکتب های جدید، هزینه می کند و مدیریت این پروژه را نیز به عهده خواهد داشت.

اعمار این شمار مکتب، در همکاری با ریاست معارف بدخشان و با تایید شورای انکشاف ولایتی آن ولایت، انجام می شود. انتظار می رود که این پروژه تاثیر مثبتی بر وضعیت معارف در ولسوالی های محروم، که شاگردان مکاتب شان زیر خیمه، سایه درختان و یا در ساختمان های نامناسب مشغول فراگیری تعلیم هستند، داشته باشد.

گذشته از آن، یکی دیگر از هدف های عمده این برنامه، گسترش و تقویت مهارت های فنی و کاربردی انجینران و معماران ریاست و آمریت های معارف در ولایت بدخشان و ولسوالی های آن، از طریق مهیاسازی فرصت کار عملی و آموزش حین اعمار ساختمان ها، می باشد. این انجینران در زمان تطبیق پروژه، آموزش های کار عملی، مدیریت کیفیت، مراقبت از تعمیرها و نگهداری تاسیسات وابسته به آنها را طی دوره های آموزشی جداگانه در بدخشان، فرا خواهند گرفت. هدف عمومی، ارتقای کیفیت و بالا بردن استندردهای ساخت مکتب در افغانستان است. در نظر است که نخستین دوره آموزشی برای انجینران، پیش از نوروز و آغاز فصل بهار، برگزار شود.

برنامه ساخت مکتب و برگزاری دوره های آموزشی برای انجینران که در قالب یک طرح واحد، در همکاری و تفاهم با وزارت معارف افغانستان اجرا می گردد، گام تازه ای برای رشد زیربنای معارف و آموزش به شمار می رود. در چهار سال گذشته، برنامه توسعه زیربناها، توانسته است تا پروژه های زیربنایی را در بخش های اداری، آبیاری، حفاظت از سیلاب، و نیز جاده سازی موفقانه مدیریت و تکمیل نماید. وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان (BMZ) صندوق ارتقای زیربنای منطقه ای (RIDF) را از طریق بانک توسعه ای KfW تمویل می نماید.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*