English | دری

Breaking News

آلمان برای رادیو تلویزیون سمنگان 11 میلیون افغانی را سرمایه گذاری می کند

آلمان برای رادیو تلویزیون سمنگان 11 میلیون افغانی را سرمایه گذاری می کند

امروز،‌ سنگ تهداب یک استودیوی جدید برای رادیو و تلویزیون ملی در سمنگان، به زمین گذاشته شد. اعمار این استودیو، بخشی از یک پروژه بزرگتر به ارزش 11 میلیون افغانی می باشد که شامل آموزش کارمندان فنی و نیز خبرنگاران رادیو و تلویزیون سمنگان می گردد. هدف اساسی این طرح، بالاتر بردن کیفیت کاری خبرنگاران محلی در تهیة خبرها و گزارش های بی طرفانه و متوازن به منظور رساندن صدای مردم و خواسته های ایشان به مقامات، می باشد.

در مراسم تهداب گذاری استودیوی جدید، خیرالله انوش، والی ولایت سمنگان؛ دکتور فلوریان اسمیتمنس، نماینده وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان؛ عزیزالرحمن قطره،‌ رییس رادیو و تلویزیون سمنگان و نیز اعضای شورای ولایتی حضور داشتند. خیرالله انوش، طی سخنانی خاطرنشان کرد: «این استودیوی جدید، به رادیو و تلویزیون سمنگان، این امکان را می دهد تا برنامه های متنوع و بیشتری تولید کند. به عنوان مثال، مدیران این شبکه، در نظر دارند تا میزگردهای منظمی را با موضوع تحولات سیاسی با همکاری شورای ولایتی داشته باشند. با استفاده از تجهیزات تازه و با عملی شدن برنامه ارتقای ظرفیت خبرنگاران، شهروندان سمنگان از فعالیت های نهادهای محلی و ولایتی در ولایت شان بهتر آگاه می گردند، و از سوی دیگر، می توانند از این طریق، خواسته های شان را بیان کنند و به گوش مقامات برسانند.»

علاوه بر سهولت ها و امکانات فنی، هم اکنون خبرنگاران محلی در حال گذراندن یک دوره شش ماهه آموزش اصول خبرنگاری هستند که در ماه جولای (حدود 5 ماه قبل) آغاز شده است. شرکت کنندگان این دوره آموزشی، می توانند مهارت های خبرنگاری در رادیو و تلویزیون، و همچنین نحوه تولید گزارش های متوازن، مبانی خبرنگاری، اصول گزارش نویسی، نگارش گزارش های داستانی، عکاسی خبری، ثبت، ویرایش و نشر برنامه ها را فراگیرند. در مجموع 14 خبرنگار رادیو و تلویزیون سمنگان در این برنامه شرکت دارند و مهارت های نگارشی و خبرنگاری خویش را تقویت می کنند. همچنین خبرنگاران و رسانه گرانی که در فضای مجازی کار می کنند، دانش طراحی وب و نیز سافتویرهای مورد نیازشان را دریافت خواهند کرد. از آنجایی که رادیو و تلویزیون سمنگان، مهمترین رسانه در ایبک می باشد، نقش مهم و عمده ای را در گزارشدهی، تحلیل، و آگاهی دهی به مردم از تصمیمات و اقدامات ارگان های دولتی ایفا می نماید. از اینرو، می تواند روند تصمیم گیری های دولتی را بازتاب بدهد و در تامین شفافیت کمک نماید.

رادیو و تلویزیون سمنگان، در قالب ریاست اطلاعات و فرهنگ آن ولایت فعالیت می کند. استودیوی جدید که در مساحتی به وسعت 130 متر مربع اعمار می شود، دارای اتاق های ادیت و کنترول نیز خواهد بود. این استودیو که نقشه آن از سوی ریاست شهرسازی در سمنگان تهیه شده، توسط شرکت ساختمانی کهکشان بلخ در مدت شش ماه اعمار خواهد گردید. هزینه مجموعی ساخت این استودیو و نیز برپایی دوره آموزشی برای خبرنگاران، 11075450 افغانی می باشد. طرح این پروژه از سوی کمیته انکشاف ولایتی سمنگان تایید شد و مورد حمایت صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF) که خود توسط وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان (BMZ) تمویل می شود، قرار گرفت. رادیو و تلویزیون ملی افغانستان، در ولایت های مختلف، پایگاه های رادیویی و یا تلویزیونی را برای ارائه خدمات در سطح ولایتی دارد. این پایگاه های رسانه ای، عموما به نشر خبرهای ولایتی و نیز خبرهای دفتر مرکزی رادیو و تلویزیون ملی در کابل می پردازند.

صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF) که به وسیله وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان (BMZ) تمویل می گردد، توسط Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH به عنوان بخشی از همکاری آلمان با افغانستان اجرا می شود. صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF)، حمایت هایی را به منظور توسعه اقتصادی، در شش ولایت شمالی افغانستان، در دو سطح ولایت و ولسوالی فراهم می نماید. در عین حال، این صندوق، برای کارمندان دولتی غیرنظامی، برنامه های آموزشی را نیز ارائه می دهد. صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF)، از طریق فعالیت های گسترده خویش، می کوشد تا سهم گیری افغان ها در روند پیشرفت و ترقی را افزایش دهد، نهادهای بومی را تقویت کند، و شفافیت و همه شمولی را ترویج نماید

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*