English | دری

آلمان، برای پوهنتون بدخشان، یک لیلیه دخترانه با ظرفیت 260 نفر اعمار کرد

بدخشان،‌ رسما یک لیلیه دخترانه جدید را در شهر فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان افتتاح کرد. این تعمیر که توسط ریاست تحصیلات عالی با هزینه 53 میلیون افغانی و با کمک مالی دولت آلمان ساخته شده است، گنجایش 260 محصل را دارد. هدف از اجرای این پروژه، افزایش شمار محصلان دختر در پوهنتون بدخشان می باشد.141110_Girls_Dormitory_BDK

در محفل افتتاح این لیلیه، دکتور شیرباز حدران، مشاور ارشد وزارت تحصیلات عالی، طی سخنانی گفت: «آغاز به کار این لیلیه جدید، گام بلندی بسوی فراهم آوری فرصت های آموزشی مساوی برای زنان کشور می باشد. خانواده ها اکنون می توانند به دختران شان اجازه دهند تا به پوهنتون بدخشان بیایند و در یک محیط امن و سالم، مشغول فراگیری درس شوند.» دکتور شاه ولی الله ادیب، والی ولایت بدخشان نیز گفت: «این پروژه، یکی از چالش های عمده محصلان اناث در زمینه تحصیل را برطرف می کند. این لیلیه، یک فضای امن، مناسب و راحت را برای خانم های محصل فراهم می آورد و به این ترتیب، فرصت تحصیل برای دختران و زنان بیشتری مهیا می شود.»

دکتور شیرباز حدران، دکتور شاه ولی الله ادیب، و خانم گلالی اکبری عضو مشرانو جرگه، در حضور بیش از 300 تن از ریاست های مختلف ولایت بدخشان، اعضای شورای ولایتی، محصلان پوهنتون، فعالان حقوق زن، ریش سفیدان، رهبران محلی و مذهبی و همچنین نمایندگان همکاری افغان-آلمان، به شمول دکتور فرانک پل، کمیشنر امور توسعه ای بانک آلمانی BMZ در ولایت بدخشان، صحبت می کردند.

لیلیه یادشده، سهولت های زیادی را به ویژه برای دختران جوانی که در ولسوالی ها و مناطق دوردست زندگی می کنند و به دلایلی چون فاصله زیاد تا شهر فیض آباد و محروم بودن از یک مکان مطمئن بودوباش، نمی توانند به آرزوی شان که تحصیل است دست یابند، فراهم می نماید. پیش از این، پوهنتون بدخشان تنها برای محصلان مرد، لیلیه داشت. با افتتاح تعمیر جدید، این پوهنتون شاهد کاهش هزینه ها خصوصا در بخش امنیتی خواهد بود و زنان بیشتری برای کسب تحصیلات عالی تشویق خواهند شد.

این لیلیه دارای سه قسمت می باشد که یک سالون بزرگ، 32 اتاق خواب، شش حمام و انبارهایی در قسمت تهکوی را در خود جا داده است. همچنین، سیستم برق خورشیدی و فضای سبز برای آن در نظر گرفته شده تا نیازمندی های محصلان به شکل درست، برطرف گردند. ریاست امور زنان بدخشان که از زنان آن ولایت، حمایت و حفاظت می نماید، در جریان تطبیق این پروژه، وظیفه مشوره دهی را به عهده داشت. پوهنتون بدخشان، دارای 8 پوهنحی می باشد: طب، حقوق، اقتصاد، زراعت، ادبیات، علوم اجتماعی، تعلیم و تربیه، و ثقافت اسلامی. در حدود 4500 محصل از بدخشان و دیگر نقاط کشور در رشته های مختلف این پوهنتون درس می خوانند، که از این میان، 1700 تن را محصلان زن تشکیل می دهند.

در سال 2011، پیشنهاد ریاست تحصیلات عالی بدخشان برای ساخت یک لیلیه دخترانه، توسط کمیته انکشاف ولایتی آن ولایت دارای اولویت تشخیص داده شد. صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF) که توسط وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان تمویل می گردد، حمایت های فنی و مالی لازم را برای این پروژه فراهم آورده است.

صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF) توسط Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH به عنوان بخشی از استراتژی «همکاری آلمان با افغانستان»، اجرا می شود. صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF)، حمایت هایی را به منظور توسعه اقتصادی، در شش ولایت شمالی افغانستان، در دو سطح ولایت و ولسوالی فراهم می نماید. در عین حال، این صندوق، برای کارمندان دولتی غیرنظامی، برنامه های آموزشی را نیز ارائه می دهد. صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF)، از طریق فعالیت های گسترده خویش، می کوشد تا سهم گیری افغان ها در روند پیشرفت و ترقی را افزایش دهد، نهادهای بومی را در سطح محلی تقویت کند، و شفافیت و همه شمولی را ترویج نماید.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*