English | دری

Breaking News

آغاز کار عملی پروژه تاپی

آغاز کار عملی پروژه تاپی

کار عملی پروژه ی خط لوله ی گاز ترکمنستان به پاکستان و هند از طریق افغانستان (تاپی) با حضور روسای جمهور افغانستان و ترکمنستان، نخست وزیر پاکستان و معاون رییس جمهور هند سنگ تهداب در شهر ماری در جنوب ترکمنستان طی مراسمی رسما افتتاح شد.

قربان‌قلی بردی محمدوف، رییس جمهوری ترکمنستان گفت: ” این یک پروژه صلح و ثبات برای منطقه است. اعمار این خط لوله هزارها فرصت‌ کاری ایجاد می‌کند و موجب توسعه اجتماعی- اقتصادی در منطقه می‌شود. امیدوارم همه کشورها دخیل در این پروژه با هم همکاری کنند.”

وی افزود: این پروژه تا دسامبر سال ۲۰۱۹ تکمیل خواهد شد و ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز را در طول ۱۸۱۴ کیلومتر از طریق افغانستان به پاکستان و هند منتقل خواهد کرد.

محمداشرف غنی، رییس جمهوری کشور گفت: “امروز ما شاهد یک رویداد تاریخی هستیم؛ دهه‌ها است در این مورد صحبت کردیم. امروز تعهد خود را نشان دادیم. فصل جدید روابط ما با ترکمنستان، پاکستان و هند امروز آغاز شد.””.

وی افزود: این پروژه بخشی از برنامه چند شاخه‌ ای شامل فایبر نوری، خطوط آهن و انتقال برق است که موازی با پروژه تاپی به پیش برده شده و یک شاهراه فوق‌العاده همکاری میان آسیای مرکزی و آسیای جنوبی خواهد بود.

نوازشریف، نخست وزیر پاکستان گفت: “امروز روزی مهم برای همه ما است. این نشانه‌ واضح برای آغاز پروژه‌ای است که سرنوشت‌ها را تغییر خواهد داد. از مدیریت افغانستان و پاکستان سپاسگزارم. این پروژه سعادت مشترک ما را در پی دارد.”

حامد انصاری، معاون رییس جمهوری هند گفت: “ما تعهد قوی به اجرای این پروژه داریم. ما نمی ‌توانیم چشم‌انداز خود را زیر تاثیر دیدگاه مردمان گمراه قرار بدهیم. با چشم‌انداز مشترک به سوی آینده‌ روشن نسل‌های بعدی گام بر می‌داریم.”

شرکت دولتی گاز ترکمنستان “ترکمن‌گاز”،  مدیریت کنسرسیوم اعمار خط لوله گاز تاپی را پس از اجتناب شرکت‌های مهم بین‌المللی از مشارکت در این پروژه، خود به عهده گرفته است.

پروژه تاپی، گاز ترکمنستان را از حوزه گالکینیش که ذخایر آن تا ۱۶ تریلیون متر مکعب برآورد شده از راه ولایات هرات، هلمند و قندهار افغانستان به کویته پاکستان و از آنجا به شهر ملتان این کشور منتقل می‌کند و بالاخره در منطقه فاضلکا در پنجاب هند به پایان می‌رسد.

قابل ذکر است که، بر اساس توافقنامه پروژه تاپی، سالانه میلیون‌ها دالر از محل پرداخت حق عبور خط لوله گاز به دولت افغانستان پرداخت خواهد شد و بخشی از نیازمندی‌های افغانستان به گاز نیز رفع خواهد گردید.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*