آغاز پروژۀ کاسا-1000 به تاریخ 12 می 2016

by Wadsam | April 24, 2016 12:39 AM

وزرای انرژی افغانستان، قرغیزستان، تاجکستان و پاکستان اسناد تطبیق پروژه و آخرین تصامیم در حصه اجرائی شدن آن را در نشست بین­الحکومتی پروژه کاسایک­هزار نهایی نمودند.

بنابر درخواست کشور تاجکستان، قرار است پروژه کاسا یک­هزار به تاریخ ۱۲ می۲۰۱۶، به صورت رسمی و طی مراسمی با حضورداشت هیئت­های عالی­رتبه چهار کشور،‌ نمایندگان بانک­های توسعه مالی، کشورهای تمویل کننده، و نهادهای حمایتی، در تاجکستان افتتاح شود. در این مراسم، از جانب جمهوری اسلامی افغانستان، جلالتمآب دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه اشتراک خواهد کرد.

کاسا یک­هزار یکی از پروژه­های بزرگ منطقه­یی آسیای مرکزی به شمار می­رود که برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ از سوی پروسه کنفرانس همکاری­های اقتصادی منطقه­یی (رکا) معرفی گردید.

پروژه کاسایک­هزار انرژی برق مازاد قرغیزستان و تاجکستان را با ۱۲۵۰ کیلومتر لین ولتاژ بلند به افغانستان و پاکستان انتقال می­دهد. این پروژه دارای دو استیشن تغییردهنده برق ای سی به دی سی و برعکس آن در مناطق سنگتوده جمهوری تاجکستان به ظرفیت­های (۱۳۰۰ میگاوات) تا نوشیره پشاور خواهد بود. یک دستگاه ترانسفارمر ولتاژ بلند در حوزه برقی پلخمری تأسیس خواهد شد تا برق مورد نیاز افغانستان (۳۰۰ میگاوات) و انتقال آن به پاکستان نیز تأمین شود.

مجموعه بودجه این پروژه در حدود ۱.۱۷ ملیارد دالر امریکایی تخمین شده است و تا به حال بانک جهانی، ایالات متحده امریکا، انگلستان، بانک سرمایه­گذاری اروپایی و بانک توسعه اسلامی در حصه رفع خلای مالی این پروژه تعهد نموده اند.

 افغانستان سالانه معادل ۴۵ ملیون دالر از ترانزیت برق به پاکستان عاید به دست خواهد آورد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Source URL: https://dari.wadsam.com/%d8%a2%d8%ba%d8%a7%d8%b2-%d9%be%d8%b1%d9%88%da%98%db%80-%da%a9%d8%a7%d8%b3%d8%a7-1000-%d8%a8%d9%87-%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%ae-12-%d9%85%db%8c-2016/