English | دری

Breaking News

آغازفعالیت دوباره فابریکه قند ولایت بغلان

آغازفعالیت دوباره فابریکه قند ولایت بغلان

مسوولان فابریکه قند ولایت بغلان می گویند، این فابریکه که به دلیل کاهش حاصلات لبلبو در بغلان و ولایت های همجوار اش ازفعالیت بازمانده بود، با راه اندازی کمپاین و جمع آوری نزدیک به چهارهزارتن لبلبو ازنزد دهقانان توانسته اند دوباره به فعالیت آغازکنند.

غلام سخی رییس شرکت فابریکه ی قند بغلان می گوید: این لبلبوی جمع آوری شده هم می تواند در فعال نگه داشتن این فابریکه و برآورده ساختن برخی ازنیاز های بازار ازناحیه ی بوره، مهم باشد.

غلام سخی گفت” باوجودی که برای هر دهقان یک کیلوگرام تخم لبلبو و دو خریطه کود به گونه رایگان توزیع شده اما بازهم همکاری قابل ملاحظۀ دهقانان را در بلند بردن میزان تولید لبلبو جلب نتوانستیم.”

وی افزود: پایین بودن بهای لبلبو و دیر رس بودن نبات آن را ازعلت های کم علاقه گی دهقانان به زرع لبلبو و کاهش میزان حاصلات آن می باشد.

این فابریکه فابریکه قند بغلان یگانه منبع تولید شکر درکشور بوده و در دهه هفتاد و به اثر جنگ های داخلی ازفعالیت بازماند و سرانجام دست کم ده سال پیش به کمک کشور آلمان بازسازی شد و فعالیت اش را از سرگرفت.

قابل ذکر است که درحال حاضر سه صد کارگر درفابریکه قند بغلان دردو وقت مشغول اند و با این حال تولیدات بوره این فابریکه اندک است وتنها می تواند بخشی ازنیاز های بازار در بغلان وبرخی ولایت های همجوار آن را مرفوع کند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*