English | دری

Breaking News

چاپ سیزده عنوان کتاب در خصوص بامیان

چاپ سیزده عنوان کتاب در خصوص بامیان

مسئولان اداره اطلاعات و فرهنگ باميان می گویند که سیزده عنوان کتاب درباره فرهنگ و گذشته تاریخی این ولایت که بیشتر از ده نویسنده از سراسر کشور دارند، به چاپ رسیده اند.

محمدعلی عرفان از مسئولان بخش فرهنگی اداره اطلاعات و فرهنگ بامیان می گوید که این کتاب‌ها می‌توانند پژوهش‌گران را در زمینه بدست آوردن شناخت بهتری از بامیان کمک ‌کنند.

عرفان گفت:”کتاب‌های چاپ شده عناوینی چون مجموعه مقالات و راهنمای بامیان، آثار عتیقه بودای بامیان، گویش هزارگی، بامیان پایتخت شکوه اساطیری، جنگ‌نامه و جنگ‌نامه‌سرایی در ادبیات فارسی، بامیان د هیواد تاریخی اعجوبه و فرهنگ شفاهی مردم بامیان را شامل می‌شوند.”

این کتاب‌ها به مناسبت گزینش بامیان به عنوان پایتخت فرهنگی سازمان سارک منتشر شده‌اند و می‌توانند در معرفی داشته‌های فرهنگی و تاریخ کهن بامیان نقش مهمی داشته باشند.

امین ابتهاج استاد دانشگاه بامیان و نویسنده کتاب جنگ‌نامه‌سرایی در ادبیات فارسی دری می‌گوید: “تا چندی پیش، محدود مقالات و کتاب‌هایی پیرامون بامیان به نگارش درآمده بود که به هیچ‌وجه برای شناخت این ولایت کافی نبود.”

وی می افزاید که این کتاب‌ها نیز نیازمندی به اطلاعات در مورد بامیان را بصورت کامل رفع نمی‌کنند اما با آن‌هم امید‌واری‌هایی را در این زمینه بوجود آمده است.

قابل ذکر است که بامیان در مرکز افغانستان از ولایاتی است که در درازنای تاریخ، شاهد ظهور و افول سه تمدن بزرگ زردشتی، بودایی و اسلامی بوده است که آثار بجا مانده از این تمدن‌ها، بامیان را به یکی از مراکز مهم فرهنگی در کشور مبدل کرده‌اند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

برگزاری نمایشگاه عکاسی ساحات باستانی افغانستان و اندونیزیا در کابل

نمایشگاه عکاسی مشترک ساحات باستانی افغانستان و اندونیزیا تحت نام “نمایشگاه عکاسی بامیان – باربادور” از سوی وزارت اطلاعات و

ساخت فیلم در مورد جنگ در افغانستان

شرکت جهانی رسانه سیال و تولیدکننده مجموعه‌های تلویزیونی ” نت فلیکس ” اعلام کرده است که در مورد جنگ در

هنرمندان افغان در چشنواره ترانه های شرق مقام اول را کسب نمود

جشنواره ترانه های شرق که منعقد به سمرقند است در این جشنواره هنرمندان افغانستان زیبا درخشیده و مقام اول را

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*