English | دری

پل دریای بنگی در ولایت تخار، 15 هزار نفر را به مرکز ولسوالی وصل می کند

پل دریای بنگی در ولایت تخار، 15 هزار نفر را به مرکز ولسوالی وصل می کند

روز گذشته، یک پل معلق در ولسوالی بنگی ولایت تخار، رسما افتتاح شد و مورد بهره برداری قرار گرفت. این پل که 150 متر طول و 3.5 متر عرض دارد، 15 هزار باشندة 10 قریه را به مرکز ولسوالی در آنسوی دریای بنگی، متصل می کند. این پل جدید، با هزینه 33.4 میلیون افغانی، از طریق حمایت مالی دولت آلمان و تمویل بانک توسعه ای KfW آن کشور، اعمار شده است. تکمیل این پروژه، نقطه عطف مهمی در برنامه دولت آلمان برای تحکیم ثبات در شمال افغانستان به شمار می رود، چرا که شمار زیادی از ساکنان مناطق دورافتاده می توانند به شفاخانه ها، مکتب ها، و مرکزهای فروش دسترسی داشته باشند؛ چیزی که در گذشته از آن محروم بودند.

یکی از باشندگان قریه های اطراف، در مراسم افتتاح این پل گفت: «ساختن این پل، منجر به ثبت نام دختران و پسران بیشتری در مکتب ولسوالی شده است. قبلا فرزندان ما نمی توانستند به مکتب بروند، چون راه بسیار دور بود و طی کردن آن، امکان نداشت. اکنون که ما از نعمت داشتن پل برخورداریم، بیش از 500 پسر و دختر به تازگی شامل مکتب ابتداییه در مرکز ولسوالی شده اند.» این پل همچنین دیگر مشکلات رفت و آمد باشندگان مناطق دوردست ولسوالی بنگی را رفع می کند و دسترسی ایشان به خدمات اساسی مانند خدمات صحی، آموزشی و نیز مراکز فروش را ارتقا می بخشد.

پروژه ساخت پل بنگی، توسط بانک توسعه ای KfW مدیریت و تمویل شده، و به وسیله شریک استراتژیک این بانک، شبکه توسعه ای آقا خان (AKDN) به همراه نهاد ACTED تطبیق گردیده است. تصمیم اعمار این پل، توسط شورای انکشاف ولسوالی،‌ در مشورت با ولسوال و ریاست احیا و انکشاف دهات گرفته شده بود. پروژه یادشده، همچنین شامل ساخت یک دیوار حفاظتی به درازی 125 متر، یک دیوار به منظور جلوگیری از ریزش خاک و سنگ های اطراف به طول 189 متر، و هموار نمودن و جغل ریزی 180 متر از جاده در هر دو طرف پل، می گردید. احداث این پل در مدت 36 ماه، کامل شده است.

در محفل افتتاح این پل، نمایندگان زیادی از ادارات دولتی، اشخاص و نهادهای ذینفع و مردم محل حضور داشتند، بشمول حاجی حیدر، از دفتر والی ولایت تخار؛ محمد حسین، ولسوال بنگی؛ و آقای گرهارد فرسه به نمایندگی از بانک توسعه ای KfW. ضمن آن که معاون ریاست احیا و انکشاف دهات، رئیسانی از شبکه توسعه ای آقا خان (AKDN) و موسسه ACTED، اعضای شورای انکشاف ولسوالی و بیش از 200 تن از ریش سفیدان و ساکنان محلی نیز در این مراسم، شرکت کردند.

«برنامه ثبات برای شمال افغانستان» (SPNA) با مدیریت بانک توسعه ای KfW، توسط وزارت امور خارجه دولت فدرال آلمان تمویل، و به وسیله بنیاد آغاخان در همکاری با نهادهای Mercy Corps و ACTED تطبیق می گردد. از سال 2010 تاکنون، این برنامه در حدود 70 میلیون یورو را روی پروژه های زیربنایی روستایی با تاثیرگذاری بالا، در ولایت های بدخشان، تخار و بغلان به مصرف رسانده است. تا امروز، بیش از 199 پروژه کوچک و متوسط زیربنایی در 37 ولسوالی اجرا شده اند. در ولایت تخار به تنهایی، 59 پروژه در 13 ولسوالی و مرکز این ولایت، تطبیق گردیده اند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

افتتاح تعمير يك باب مكتب در ولايت هرات

تعمیر جدید لیسه ذکور شیخ بهاء الدین عمر جغارگی ولسوالی انجیل ولايت هرات با قطع نوار افتتاح وبه بهره برداری

توانمندسازیی زنان افغان از طریق تسهیل دسترسی به بازارها و خدمات مالی

محفل “توانمندسازیی زنان افغان از طریق تسهیل دسترسی به بازارها و خدمات مالی” از سوی برنامۀ دسترسی مالی برای سرمایه‌گذاری

برگزاری هجدهمین نمایشگاه زراعتی کابل

هجدهمین نمایشگاه زراعتی کابل به تاریخ اول حمل سال 1396 دربادام باغ کابل برگزار می شود و 218 غرفه برای

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*