English | دری

نهادهای مالی و بانک‌‏های بین‌‏المللی برای مشارکت در اجرای پروژه تاپي ابراز علاقمندي نموده اند

نهادهای مالی و بانک‌‏های بین‌‏المللی برای مشارکت در اجرای پروژه تاپي ابراز علاقمندي نموده اند

c1e37e1a2d98یاگشی‌گلیدی کاکایوف مدیر آژانس دولتی در امور مدیریت و بهره‌برداری از منابع هیدروکربن ترکمنستان که وابسته به نهاد ریاست جمهوری این کشور است، اعلام کرد که نهادهای مالی و بانک‏‌های بین‏‌المللی معتبر برای مشارکت در اجرای طرح پايپلاين گاز ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، هندموسوم به طرح تاپی(TAPI)، اظهار علاقه می‏‌کنند که این را می‌توان نشانه سودمندی این طرح دانست.
خبرگزاری رسمی ترکمنستان روز گذشته (13 ميزان) در گزارشی به نقل از مقام مذکور دولت ترکمنستان افزود: هم ‏‌اکنون کشورهای ذینفع در این پروژه مشغول سازماندهی و تأسیس یک کنسرسیوم بین‏‌المللی برای تأمین اعتباری این طرح می‏‌باشند.
تأکید مقام دولت ترکمنستان بر اجرای پروژه تاپی درحالی است که وزرای نفت هند و پاکستان که چندی پیش به‌ منظور حضور در اجلاس طرح پروژه تاپي به عشق‌‏آباد سفر کرده‌اند به صورت جداگانه با رئیس‌جمهور ترکمنستان ملاقات و بر گسترش هر چه بیشتر تعاملات در بخش انرژی تأکید کردند.
مارپادی ویراپان مویلی وزیر نفت هند در دیدار با بردی‏ محمداوف تأکید کرد: هند، ترکمنستان را به عنوان دوست و شریکی مطمئن تلقی می‏‌کند و قصد دارد سطح تعاملات همه ‌جانبه بویژه در بخش اقتصادی و حوزه انرژی را با عشق‌آباد گسترش دهد.
در يك گزارش تلويزيون ملي تركمنستان آمده است: وزیر نفت هند ضمن بررسی مسائل طرح پروژه گاز تاپی، اعلام کرد که دهلی‏‌نو با توجه به افزایش نیاز اقتصاد هند به واردات حامل‌های انرژی، علاقمند به واردات گاز ترکمنستان و مصمم به تحقق هر چه سریعتر پروژه گاز تاپی است.
این مقام عالی‌رتبه دولت هند تاكيد مينمايد که تحقق پروژه گاز تاپی موجب تحکیم و گسترش هر چه بیشتر مناسبت دوجانبه میان دهلی‌نو و عشق‏‌آباد شده و تأثیر مثبتی بر برقراری صلح و ثبات در منطقه و گسترش تعاملات منطقه‏‌ای خواهد گذاشت.
علاوه بر این جام کمال خان وزیر مشاور نفت و منابع طبیعی پاکستان نیز قبلا با قربانقلی بردی‏‌محمداوف رئیس جمهور ترکمنستان ملاقات و تأکید کرد که دولت و ملت پاکستان از طرح پروژه گاز تاپی استقبال می‏‌کنند.
وی افزود: عزم جدی چهار کشور ذینفع در طرح پروژه گاز تاپی موجب می‏‌شود که این طرح سریع‌تر احداث شود که باعث توسعه و گسترش تعاملات اقتصادی و انرژی بین کشورهای منطقه خواهد شد.
رئیس جمهور ترکمنستان نیز تأکید کرد که خط پروژه گاز تاپی یکی از طرح‌های ستراتيژيك در زمینه تنوع‌بخشی به صدور محموله ‏‌های انرژی به بازارهای بین‏‌المللی و منطقه‌ای می‏‌باشد.
این گزارش حاکی از آن است که این مقام عالی‌رتبه دولت پاکستان و رئیس جمهور ترکمنستان برخی مسائل مربوط به همکاری‌های دوجانبه میان اسلام‏‌آباد و عشق‏‌آباد را نیز مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دادند.
اجلاس نوبتی کمیته پروژه گاز ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، هند موسوم به طرح تاپی شب گذشته با امضای موافقت‌نامه خرید و فروش گاز میان ترکمنستان و افغانستان و نیز توافق برای ایجاد یک شرکت بین‏‌المللی مجری این طرح از سوی وزرای نفت چهار کشور ذینفع در عشق‏‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان برگزار شد.
در این اجلاس وزرای نفت ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند و همچنین نمایندگان بانک توسعه آسیا حضور داشتند و طرف‏‌ها ابعاد مختلف و چگونگی تحقق این طرح را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار داده و پروتکل نهایی این اجلاس را امضا و بر تسریع عملی‌سازی آن تأکید کردند.
توافق‌نامه انتقال پايپلاين گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و سپس به هند اواخر سال 2010 میان حامد کرزی، آصف علی زرداری و قربان‌قلی بردی‌محمداوف به امضا رسید.
طول این خط لوله 1700 کیلومتر و ظرفیت آن حدود 30 میلیارد متر مکعب در سال خواهد بود که 735 کیلومتر آن از افغانستان و 800 کیلومتر نیز از خاک پاکستان عبور و وارد هند می‌شود.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

این 5 نفر با شبکه های اجتماعی میلیاردر شدند

حضور گسترده مردم در شبکه های اجتماعی بهترین فضا برای تبلیغ کالا و افزایش درآمدها شده است اما برخی کاربران

تعیین جایزه 5 میلیون دالری از سوی کیم دات کام برای افشاگران

مدیر سایت میگا اپلود، با چندین پرونده حقوقی دست به گریبان است. کیم دات کام (Kim Dotcom) بنیانگذار سایت پرطرفدار

امضای ۱۲ سند همکاری میان ایران و هند

در دیدار نارندرا مودی، ‌نخست وزیر هند با حسن روحانی رئیس‌ جمهوری ایران ۱۲ سند تفاهم و همکاری در زمینه‌های

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*