معرفی ده کتاب داستانی برتر سال ۲۰۱۷

by Wadsam | دسامبر 30, 2017 9:47 ق.ظ

۱۰ جوآن سیلبر: بهبود

سیلبر نویسنده تحسین شده، باز هم رمان جدیدی با ساختاری چیره‌دستانه خلق کرده ‌است. او با ترفندهایی روایی داستان‌های شخصیت‌های متعددی را در نسل‌ها و قاره‌های گوناگون بازگو می‌کند.

هنگامی که این روایت معاصر و جذاب به پایان می‌رسد ما با همه شخصیت‌ها به خوبی آشنا شده‌ایم.

۹.  مین‌جین لی: پاچینکو

رمان پاچینکو که در میان نامزدهای دورنهایی جایزه ملی کتاب آمریکا حضور داشت، داستان چهار نسل از خانواده‌ای کوریایی را در بازه زمانی درازی دنبال‌ می‌کند.

۸.  مارگارت ویلکرسون سکستون: نوعی آزادی

نخستین رمان سکستون اثری تاثیرگذار است که به فهرست طولانی نامزدهای جایزه ملی کتاب نیز راه پیدا کرد. او در این اثر به سرگذشت پیچیده و رو به قهقرای خانواده‌ای سیاه‌پوست در نیواورلئان از جنگ جهانی دوم تا پس از توفان کاترینا می‌پردازد.

۷.  جرج ساندرز

ساندرز که استاد نوشتن داستان‌های کوتاه به‌شمار می‌آید، امسال جایزه من‌بوکر را برای نخستین رمانش به دست آورد.

 داستان در سال ۱۸۶۲ آغاز می‌شود که ویلی پسر ۱۱ ساله لینکلن به خاطر حصبه درگذشته است.

۶.  لوئیس اردریش: منزل آتی خدای امروز

اردریش در این آثار با نثری تغزلی به مفهوم عدالت می‌پردازد. او در تغییری خیره‌کننده، در کتاب اخیرش داستانی ویرانشهری را روایت می‌کند.

جهان داستان مملو است از کفشدوزک‌هایی به اندازه گربه و خزنده-پرنده‌ها و نوزادان مرده‌زاده شده و هراس در دنیای انسانی به هرج و مرج دامن می‌زند.

۵.  رکسانا گی: زنان حساس

صدای موثر و نیرومند رکسانا گی در جایگاه رمان‌نویس و منتقد فرهنگی در نخستین مجموعه داستان کوتاهش شامل ۲۱ اثر شنیده می‌شود. او سیر و سلوکی شخصی را به تصویر می‌کشد که با گذر از آن می توان بر رنج و هراس غلبه کرد و به سرمنزل آرامش رسید.

۴.  شرمن آلکسی: نیاز نیست بگویی دوستت دارم

ماهی سالمون برای بومیان امریکا که آلکسی داستان آنان را روایت می‌کند و به زبان سالیش سخن می‌گویند خوراکی مادی و معنوی بوده ‌است.

۳.  کریستینا گارسیا: این‌جا در برلین

رمان جدید گارسیا ساختاری تمیز دارد و روایتش با آهنگی شتابان میان وقایع غم‌بار وموقعیت‌های غافلگیرکننده در نوسان است.

۲.  جنیفر ایگان: ساحل منهتن

ساحل منهتن، رمان شبه نوآر چند لایه‌ای است که در بروکلین دهه ۴۰ میلادی‌ می‌گذرد.

۱. جزمین وارد: بخوان، بی‌گور، بخوان

جزمین وارد جایزه ملی کتاب را برای این رمان فراموش‌نشدنی به‌دست‌آورد. بخشی از روح رنجور این اثر، داستان جوجوی ۱۳ ساله در مرحله‌ای سرنوشت‌ساز از زندگی است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Source URL: http://dari.wadsam.com/%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-%d8%af%d9%87-%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%aa%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d9%84-%db%b2%db%b0%db%b1%db%b7/