English | دری

قدرتمندان در افغانستان سالانه میلیارد ها دالر به مردم ضرر میرساند

قدرتمندان در افغانستان سالانه میلیارد ها دالر به مردم ضرر میرساند

integrity watch afghanistanشماری زیادی از زور مندان در افغانستان سالانه ملیارد ها دالر امریکایی به به اقتصاد کشور و مردم ضرر میرسانند.

بربنیادیک گزارش نشر شده از سوی دیدبان شفافیت: این زورمندان وزرای کابینه، نمایندگان شورای ملی، والیان ولایات، فرماندهان پولیس و معاونان وزرا کابینه کشور میباشند.

سازمان دیدبان شفافیت افغانستان، در گزارش که نشر نموده گفته است “اقتصاد افغانستان در تصرف زورمندان” است و این باعث شده که مردم عادی سالانه میلیاردها دالر ضرر ببینند.

به اساس این گزارش تعداد از وزرای کابینه،والیان ولایات، قوماندانان پولیس،نمایندگان شورای ملی و معاونان وزیر، سیستم اقتصادی کشور را در قبضه خود گرفته اند.

یافته های این نهاد نشان داده که این زورمندان قرار داده های بزرگ ساختمانی، واردات سوخت نفتی و مواد غذایی را در قید و انحصار خود گرفته اند.

این مرجع از حکومت افغانستان درخواست نموده است که اقتصاد کشور را از قید وبند این زورمندان بیرون و نجات دهد.

گزارش ۳۷ صفحه‌ای دیدبان حقوق بشر براساس مصاحبه با صد تن از بازرگانان، متخصصین اقتصادی و سیاستمداران در ولایت‌های کابل در مرکز، هرات در غرب، بلخ در شمال، بامیان در مرکز و ننگرهار در شرق افغانستان تهیه شده‌است.

یما ترابی، رئیس سازمان دیدبان شفافیت افغانستان امروز در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که این افراد که ما به آنان تصمیم گیرندگان سیاسی می‌گوییم ” خانواده‌های آنان در بانکها و شرکت‌های بزرگ سهم دارند که مردم نیز شاهد آن هستند.”

یما ترابی به شکل انگشت نشان از این اشخاص نام نگرفت.

گزارش بیان کننده آن است که زورمندان قیمت کالا های تجارتی به خصوص مواد نفتی را در بازار بدست دارند با دخالت در قیمت اجناس سالانه میلیارد‌ها دالر از این طریق به مردم ضرر میرساند.

این نهاد در گزارش خود مینویسد که افراد قدرتمند برای رسیدن به ثروت به فعالیت‌های متنوع قانونی و غیر قانونی و به تجارتهای متنوع رو آورده اند.

این گزارش رابطه به انحصار بازار توسط این قدرتمندان می نویسد که وقتی افراد زورمند وارد رقابتهای اقتصادی می‎شوند، افرادی که سرمایه‌های اندک دارند از روند رقابتهای اقتصادی با این تصور که “رقابت با افراد زور‌مند کار بیجا است” خارج می‌شوند.

این نهاد شفافیت علاوه نموده این افراد باعث محدودیت رقابت دربازار شده و زورمندان تعیین کنندگان قیمتهای اجناس تجارتی عمده همانند نفت و گاز هستند.

گزارش تاکید کرده که افراد زورمند از نفوذ سیاسی خود در ادارات دولتی استفاده کرده و قراردادها، واردات و صادرات، تصاحب زمینها و فعالیت دیگر اقتصادی را در انحصار خود نگهداری میکنند.

در این گزارش آمده که نا امنی در افغانستان باعث شده که نهادهای بین‌المللی نیز قراردادهای بزرگ پروژه‌های ساختمانی و حمل و نقل را به افراد زورمند واگذار کنند، زیرا به تصور این نهادها آنان قادر به انجام این کار هستند.

در گزارش این نهاد تأکید شده است که تعداد ازاشخاص زورمند سرمایه خود را به نام افرادی دیگر از اعضاء خانواده ‌ای شان ثبت کرده‌ اند که بربنیاد یافته‌های این گزارش فعالیت اقتصادی چندین میلیون دالری به نام افرادی ثبت شده‌اند که کمتر از ۱۷ سال سن دارند.

درحالیکه سن قانونی در افغانستان ۱۸ سال است.

یافته های گزارش بیان میکند این موضوع تاثیر منفی در انکشاف، توسعه و دولت سازی در افغانستان داشته و باعث سلب اعتماد مردم از دولت افغانستان شده، توسعه اقتصادی را متوقف و باعث کاهش سرمایه گذاری اقتصادی در داخل کشور گردیده است.

دیدبان شفافیت افغانستان در پایان افزوده که اقتصاد این کشور در چنگ افراد مجرم قرار دارد و آنان به استفاده سیستماتیک و سازمان یافته از قدرت سیاسی و نظامی خود جهت جمع آوری ثروت در این کشور پرداخته اند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

آغاز توزیع 2 هزار نمره زمین رهایشی در ولایت لوگر برای عودت کنندگان

 وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان در سفرش به ولایت لوگر روز پنجشنبه 25 قوس، توزیع 2 هزار نمره زمین رهایشی

کمک بیش از 700 خانواده بی جاشده در ولایت هلمند

مسوولان آمریت امور مهاجرین ولایت هلمند می گویند که برای 716 خانواده بی جاشده در جریان هفته گذشته در این

اجماع مردم بخاطر بحث پیرامون پروژه های انکشافی در ولسوالی خلم ولایت بلخ

هفتۀ گذشته بیش از ۲۵۰ تن اعضای شورای انکشافی ولسوالی خلم، کارمندان ملکی، اعضای حکومت محلی، فعالان جامعۀ مدنی و

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*