English | دری

Breaking News

سالانه نزديک به ١٥هزار ماليه دهندۀ متوسط ماليه نپرداخته اند

سالانه نزديک به ١٥هزار ماليه دهندۀ متوسط  ماليه نپرداخته اند

مسوولان وزارت ماليه مى گويد که به شکل اوسط، سالانه نزديک به ١٥هزار ماليه دهندۀ متوسط، ماليه نپرداخته و اگر همه فعال باشد مقدار ماليات پرداخت نشدۀ آنها سالانه حدود ١٧ ميليارد افغانى تخمين مى شود.

توريد کنندگان و يا شرکت هاى تجارتى که سرمايه دورانى يا فروشات سالانۀ آنها پنجصد ميليون تا يک ميليارد افغانى باشد، ماليه دهندگان متوسط مى باشند. اين معيار براى ماليه دهندگان متوسط ديگر ولايات، متفاوت مى باشد.

آمنه احمدى رييس ماليه دهندگان متوسط وزارت ماليه گفت: در سال مالى ١٣٩٤ از جمع ٢٣٠٠٠ ماليه دهنده متوسط ٩٩٥٥ ماليه دهنده، در مجموع ده ميليارد افغانى؛ و در سال ١٣٩٥ از ميان ٢٥٥٠٠ ماليه دهنده،  ١٣٠٠٠ ماليه دهنده در مجموع ١٣ ميليارد افغانى پرداخت کرده اند.

رييس ماليه دهندگان متوسط گفت که فساد ادارى، استفاده از زور و شناخت و عدم آگاهى از قانون را از عوامل عمدۀ فرار از ماليه خوانده و افزود که در پنج ماه اول سال مالى ١٣٩٦، از ميان ٢٥٥٠٠ ماليه دهنده ٧٠٠٠ ماليه دهنده در مجموع، پنج عشاريه چهار ميليارد افغانى ماليه پرداخت کرده اند.

به گفته وی، در دو سال اخير، مقام هاى اين وزارت با شمارى از ماليه دهندگانى که ماليه نمى پردازند، نشست هايى داشته که تا حدى مفيد بوده است؛ زيرا در سال روان مالى، سطح اطاعت پذيرى ماليه دهندگان نسبت به سال گذشته بهتر شده، ولى قناعت بخش نمى باشد.

با در نظرداشت حد اوسط مقدار ماليه که شرکت ها پرداخت کرده اند، اگر نزديک به پانزده هزار ماليه دهنده يادشده فعاليت داشته و ماليه را پرداخت مى کرد، در حدود دو و نيم سال اخير، به بيش از ٤١ ميليارد افغانى در بودجه دولت افزوده ميشد.

گفته می شود که برخى مارکيت هاى تجارتى مربوط به اعضاى شوراى ملى، افراد وابسته به مقام هاى حکومت، سران قوم و زورمندان مى باشند و با استفاده از زور، حاضر به پرداخت ماليه نمى شوند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

اعتراض شرکت های ترانسپورتی بخاطرافزایش ناامنی در شاهراه کابل-کندهار

شماری از شرکت های ترانسپورتی بخاطر افزایش نا امنی در شاهراه کابل –کندهار بروز پنجشنبه دست به اعتصاب کاری زدند.

ادامه همکاری‌های فنلند به افغانستان

دکتور عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در دفترکارش با تیمو سوئینی، وزیر امورخارجه فنلد دیدار و گفتگو نموده

اداره اکسیس تعداد از شرکت های خصوصی را تقدیر و تشویق نمود

اداره اکسیس با برنامه های انکشافی تجارت افغانستان تعداد از شرکت های متوسط و کوچک را مورد تقدیر و تشویق

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*