English | دری

Breaking News

تجلیل از روز جهانی کودک در شهر مزارشریف

تجلیل از روز جهانی کودک در شهر مزارشریف

به مناسبت روز بین المللی اطفال در سراسر جهان، اطفال خیابان و یتیم در پارک آریانای مزارشریف این روز را از طریق نمایشنامه ها، بازیها و میزهای مدور شان تجلیل کردند که در آن، مهمان های ویژه ای چون قوماندان امنیه، رئیس معارف و امام جماعت روضه شریف، عتیق الله انصاری اشتراک ورزیده بودند.

یکی از کودکان گفت: “من با این برنامه خود را راحت احساس می کنم، چون وقت خوشی را در پارک گذرانده ام و توانستم صدایم را به گوش مردم برسانم. من آرزو دارم تا برنامه های مشابه این را که به وضعیت کودکان خیابانی و یتیم ها رسیدگی می کنند، باز هم ببینم؛ برنامه هایی که ما را در درس خواندن کمک می کنند.”

عتیق الله انصاری، امام جماعت روضه شریف گفت که با کودکان خیابانی باید با احترام بیشتری برخورد شود، چرا که آنها در انتخاب شرایط زندگی شان، اختیاری نداشته اند. از این رو، از این کودکان باید حمایت بیشتری صورت گیرد و شرایط تعلیم برای شان فراهم گردد.

در این برنامه نزدیک به 400 تن بشمول 300 کودک شرکت کرده بودند و به فقدان آگاهی عمومی در زمینه کودکان و حقوق شان به عنوان اعضای جامعه اشاره نموده و خواستار اقدامات عملی در جهت حفاظت از شهروندان و کودکان در مناطق روستایی و نیز حمایت بهتر از مکاتب شدند.

بر اساس سازمان های خیریۀ بین المللی در حدود ۶۰۰۰۰ تن کودک در افغانستان روی خیابان به سر می برند و کار می کنند. به علت جنگ و منازعات نظامی در حدود ۱،۶ میلیون کودک اکنون یتیم می باشند.

ادارۀ همکاری افغان-آلمان به نمایندگی از وزارت همکاری های اقتصادی و انکشاف آلمان (BMZ) همراه با حکومت افغانستان در جهت تحکیم حاکمیت قانون در افغانستان کار می نماید و از سال ۲۰۰۳ بدینسو این پروژه از وزارت عدلیۀ افغانستان در مساعی آن در جهت تأمین دسترسی تمام اتباع به عدالت حمایت می نماید.

قابل ذکر است، قرار است به تاریخ 15 جوزا یک رویداد دیگر به مناسبت روز بین المللی اطفال در دارالتأدیب مزارشریف تدویر یابد، که کودکان یکبار دیگر فرصت خواهند یافت تا این روز را مطابق به دیدگاه خودشان تجلیل نمایند و صداهای خویش را بخاطر بیان کردن نظرات و خواسته های شان برای یک آیندۀ آبرومندانه تر بلند نمایند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

تولید فیلم انیمیشن توسط آنجلیناجولی پیت در مورد دختر افغان

آنجلینا جولی پیت، بازیگر هالیوود و سفیر سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به عنوان مدیر اجرایی فیلم انیمیشن «نان

معرفی ۷ فیلم اولیه نامزد چهره پردازی از سوی آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار فهرست کوتاه شامل هفت فیلم که عبارت اند از “حجم سیاه”، “ضربه مغزی”، “افسانه”،

گزاری نمایشگاه داشته‌های تاریخی و پیشینه فرهنگی کشور در کابل

در نمایشگاه “کابل در مهد امپراطوری مغول در زمان بابر شاه” که در باغ بابر کابل برگزار گردید، بخشی از

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*