تاکید سازمان ملل بر کاهش تولید پلاستیک

by Wadsam | دسامبر 5, 2017 12:24 ب.ظ

مسوولان محیط زیست سازمان ملل متحد خواستار مبارزه و خشکاندن ریشه‌های آلودگی پلاستیکی در دریاها شده و می گویند که برای مبارزه با زباله‌های پلاستیکی در دریاها باید تولید این ماده کاهش یابد.

اریک سولهایم، رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد از پیوستن کنیا به ۴۰ کشوری که کیسه پلاستیک را ممنوع کرده‌اند، استقبال کرده و گفت که سالانه هشت میلیون ‌تن پلاستیک در اعماق دریاها ته‌نشین می‌شود.

رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در سومین نشست جهانی این سازمان در نایروبی پایتخت کنیا، گفت: می‌توان از تولید بسیاری از مواد پلاستیکی، از جمله نی‌های نوشیدنی یا بسته‌بندی‌های پلاستیکی که ضرورت چندانی هم ندارد، جلوگیری کرد.

وی برنامه کاهش تولید پلاستیک در جهان را در درجه اول وظیفه اصلی دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ تولید‌کننده خوانده و از دولت کنیا به دلیل ممنوعیت استفاده از کیسه پلاستیکی با وجود مقاومت شدید در این کشور قدردانی کرد.

وزرای محیط زیست و مقامات عالی‌رتبه بیش از صد کشور جهان به همراه نمایندگانی از شرکت‌های بزرگ، گروه‌های ان‌جی‌او، فعالان و مدافعان محیط زیست و دانشمندان و کارشناسان از کشورهای گوناگون در سومین مجمع بزرگ محیط زیست سازمان ملل متحد در کنار بررسی راهکارهایی برای مبارزه با زباله‌های پلاستیکی در باره مشکلات زیست‌محیطی دیگر نیز بحث و مذاکره می‌کنند.

برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد که عالی‌ترین نهاد جهانی در حوزه محیط زیست است نشست سالانه خود را از روز دوشنبه به مدت سه روز (۱۳ تا ۱۵ آذر/ ۴ تا ۶ دسامبر) در مقر برنامه محیط زیست سازمان ملل در نایروبی برگزار می‌کند.

گفتنی است که هدف از این نشست بحث و نتیجه‌گیری درباره تعهدات لازم و اقدامات ملموس برای پایان دادن به آلودگی در جهان است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Source URL: http://dari.wadsam.com/%d8%aa%d8%a7%da%a9%db%8c%d8%af-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%85%d9%84%d9%84-%d8%a8%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d9%be%d9%84%d8%a7%d8%b3%d8%aa%db%8c%da%a9/