English | دری

Breaking News

برگزاری نمایشگاه هنری” گسست و پیوست” در بلخ

برگزاری نمایشگاه هنری” گسست و پیوست” در بلخ

نمایشگاهی تحت عنوان “گسست و پیوست” از سوی دفتر بین المللی روانی و اجتماعی ( ایپسو ) به هدف نمایش وسایل و ابزارهای قدیمی کار، ظروف آشپزی، وسایل تزیینی و برخی دیگر از ابزارهایی که مربوط عصر های گذشته جوامع انسانی می شود، در شهرمزارشریف راه اندازی گردید.

مهدی نیازی مسول دفتر اجتماعی و روانی ایپسو به خبرنگاران گفت: نمایشگاه مذکور برای دو روز در شهرمزارشریف ادامه داشته که تمام شهروندان کشور می توانند در آن شرکت کنند.

او افزود: “ما در این نمایشگاه تمام وسایل کاربردی نسل دیروز را برای نسل امروز به نمایش می گذاریم تا مردم بدانند که نسل دیروز ما با کدام امکانات، مشکلات زندگی شان را برطرف می کردند و با کدام چالش ها زمینه را برای رشد واستعداد های نسل امروزی مهیا ساخت اند”.

به گفته نیازی؛ نسل امروز ما با دیدن آثار و ابزارکاری گذشتگان، پیوست فرهنگی بین این دو نسل را تداوم بخشیده و این نمایشگاه پل ارتباطی میان نسل های امروز و گذشته می باشد.

وی گفت: ” در این نمایشگاه ما وسایل نسل دیروز را به نمایش می گذاریم که با این کار می توانیم یک پلی باشیم بین این دو نسل که خود این بیانگر تمام عنعنات، رسم و رسوم و چگونگی ارتباط بین نسل امروز و دیروز است و می تواند پل ارتباط بین نسل دیروز و امروز باشد.”

تعدادی از بازدید کنند گان و فرهنگیان در بازدید از این نمایشگاه، راه اندازی همچون نمایشگاه ها را پل ارتباطی میان افراد و نسل های حال و گذشته خوانده و خواهان حفظ و نگهداری فرهنگ و آثار گذشته گان ما از سوی مسوولان بخش فرهنگی کشور شدند.

یکی از شهروندان مزار بعد از بازدید از نمایشگاه گفت: ” این برنامه در بخش هنر خیلی خوب است، چی بخواهیم چی نخواهیم تاریخ خیلی مطرح است؛ ما باید دیروز خود را مطالعه کنیم . این بسیار مهم است که ما باید آثار گذشته گان خود را ببینیم تا امروز بتوانیم روی آن کار بکنیم”.

طی جنگهای ۳۵ ساله در کشور، بیشتر آثار تاریخی منقرض شده و یا رو به انقراض اند. اکنون گروهی از جوانان و فرهنگیان ولایت بلخ با راه اندازی این نمایشگاه، خواهان توجه و نگهداری آثار باستانی از سوی دولت و مردم می می باشند تا مردم با دیدن و مشاهده این آثار، با طرز زند گی و چگونگی استفاده نسل های گذشته از این ابزارآشنایی یافته و بهتر بتوانند با گذشتگان ارتباط بر قرار کنند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

گشایش نمایشگاه “پیام آوران صلح” در هرات

نمایشگاه “پیام آوران صلح” به هدف ا ایجاد انگیزه صلح  دوستی و از بین بردن جنگ در تالار علامه سلجوقی

رونمایی از ۲۵ عنوان کتاب کودک در کابل

از 25 عنوان کتاب که توسط ریاست عمومی کودکستان های وزارت کار و امور اجتماعی به همکاری موسسه مطالعات توسعه

برگزاری نمايشگاه دو روزۀ نقاشی، خطاطی و میناتوری در کابل

نمايشگاهى به پیشواز سال نو ١٣٩٧ در شهر کابل برگزار گردید و در آن اثرنقاشی، خطاطی و میناتوری هنرمندان کشور

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*