English | دری

Breaking News

برگزاری نمایشگاه دایمی ۱۶۰ نقاشی عصر تیموری در هرات

برگزاری نمایشگاه دایمی ۱۶۰ نقاشی عصر تیموری در هرات

نمایشگاه دایمی ۱۶۰ نقاشی عصر تیموری از سوی گروه فرهنگی ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات با حضور مقام‌های دولتی، مقام‌های کشورهای خارجی، فرهنگیان، هنرمندان و هنردوستان این شهر باستانی برگزار گردیده است.

مایکل بیری، چهره‌ی هنردوست امریکایی ۱۰۶ اثر دوره‌ی تیموریان را از موزیم‌های فرانسه، امریکا و ایتالیا جمع‌آوری نموده و این آثار گرانبها را در قالب عکس جمع‌آوری و در این نمایشگاه به نمایش گذاشته است.

دکتور مایکل بیری زمان زیادی را صرف جست‌وجو و تحقیق پیرامون آثار هنری عصر تیموریان و مخصوصا دریافت و جمع‌آوری آثار هنری استاد کمال‌الدین بهزاد نموده است و اکنون پس از سال‌ها تلاش، موفق به گشایش نمایشگاهی درخور و ارزشمند از این آثار شده است.

آریا رئوفیان رییس اطلاعات و فرهنگ گفت: “نمایش این آثار در هرات سبب تقویت وابستگی‌های عاطفی و هنری بین فرزندان اصیل هرات وآن‌هائی‌كه دور از این كهن‌دیار زیست می‌نمایند، می‌گردد”.

محمدآصف رحیمی والی ولایت هرات گفت: “این شمار آثار استاد كمال‌الدین بهزاد باتکنالوژی پیشرفته مطابق استندردهای جهانی عكس‌برداری وسپس برروی فلز حک و با یک لایه‌ی براق محافظت شده است”.

والی هرات افزود: “ما هم‌اکنون مینیاتوری‌های جذاب و دیدنی‌یی را که به‌تقلید از مکتب بهزاد توسط استاد محمد مشعل و شاگردانش خلق گردیده و دیوار تالار نگاستان بهزاد (ساختمان کنونی مقام ولایت) را تزئین نموده، باافتخار به مهمانان داخلی و خارجی به معرفی می‌گیریم و از این‌همه استعداد و تبلور هنر در وجود فرزندان هرات به خود می‌بالیم”.

قابل ذکر است که استاد کمال‌الدین بهزاد یکی از معروف‌ترین و زبده‌ترین هنرمندان افغانستان است که در دوره‌ی تیموریان در شهر باستانی هرات می‌زیست و در دربار سلطان حسین بایقرا و وزیرش امیرعلی‌شیر نوایی، حرمت و جایگاه بلندی داشت.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

سلمان خان، هنرپیشه مشهور سینمای بالیوود متهم به قتل شناخته شد

سلمان خان، هنرپیشه 47 ساله سینمای بالیوود به روز چهارشنبه از سوی محکمه شهر ممبی به قتل یک شهروند هندی

102 اثر سرقت‌شدۀ موزیم ملی دوباره به افغانستان سپرده شد

رییس عمومی روابط عامۀ موزیم ملی گفته است که ده‌ها اثر تاریخی که در جریان جنگ‌های داخلی افغانستان از موزیم

ديپيكا از سلمان خان و امتاب بچن پيشي گرفت

ديپيكا هنرمند مشهور باليوود در اين اواخر در بلندي هاي شهرت قرار دارد و مصروفيت هاي هنري وي به اندازه

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*