English | دری

Breaking News

برگزاری نمایشگاه دایمی ۱۶۰ نقاشی عصر تیموری در هرات

برگزاری نمایشگاه دایمی ۱۶۰ نقاشی عصر تیموری در هرات

نمایشگاه دایمی ۱۶۰ نقاشی عصر تیموری از سوی گروه فرهنگی ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات با حضور مقام‌های دولتی، مقام‌های کشورهای خارجی، فرهنگیان، هنرمندان و هنردوستان این شهر باستانی برگزار گردیده است.

مایکل بیری، چهره‌ی هنردوست امریکایی ۱۰۶ اثر دوره‌ی تیموریان را از موزیم‌های فرانسه، امریکا و ایتالیا جمع‌آوری نموده و این آثار گرانبها را در قالب عکس جمع‌آوری و در این نمایشگاه به نمایش گذاشته است.

دکتور مایکل بیری زمان زیادی را صرف جست‌وجو و تحقیق پیرامون آثار هنری عصر تیموریان و مخصوصا دریافت و جمع‌آوری آثار هنری استاد کمال‌الدین بهزاد نموده است و اکنون پس از سال‌ها تلاش، موفق به گشایش نمایشگاهی درخور و ارزشمند از این آثار شده است.

آریا رئوفیان رییس اطلاعات و فرهنگ گفت: “نمایش این آثار در هرات سبب تقویت وابستگی‌های عاطفی و هنری بین فرزندان اصیل هرات وآن‌هائی‌كه دور از این كهن‌دیار زیست می‌نمایند، می‌گردد”.

محمدآصف رحیمی والی ولایت هرات گفت: “این شمار آثار استاد كمال‌الدین بهزاد باتکنالوژی پیشرفته مطابق استندردهای جهانی عكس‌برداری وسپس برروی فلز حک و با یک لایه‌ی براق محافظت شده است”.

والی هرات افزود: “ما هم‌اکنون مینیاتوری‌های جذاب و دیدنی‌یی را که به‌تقلید از مکتب بهزاد توسط استاد محمد مشعل و شاگردانش خلق گردیده و دیوار تالار نگاستان بهزاد (ساختمان کنونی مقام ولایت) را تزئین نموده، باافتخار به مهمانان داخلی و خارجی به معرفی می‌گیریم و از این‌همه استعداد و تبلور هنر در وجود فرزندان هرات به خود می‌بالیم”.

قابل ذکر است که استاد کمال‌الدین بهزاد یکی از معروف‌ترین و زبده‌ترین هنرمندان افغانستان است که در دوره‌ی تیموریان در شهر باستانی هرات می‌زیست و در دربار سلطان حسین بایقرا و وزیرش امیرعلی‌شیر نوایی، حرمت و جایگاه بلندی داشت.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

زنده گي واقعي هنرمند افغاني هاليوود به تصوير كشيده ميشود

حسين صادقي يكي از هنرمندان مستعد افغاني ميباشد كه در سينماي هاليوود نقش بازي مينمايد. وي هنر سينما را به

شرکت اپل وارد دنیای ساخت سریال می‌شود

شرکت اپل در یک کنفرانس رسانه‌ای اعلام کرده است که با نگاه به آينده، سريال های تلويزيونی از سوی اپل

برگزاری نمایشگاه هنری” گسست و پیوست” در بلخ

نمایشگاهی تحت عنوان “گسست و پیوست” از سوی دفتر بین المللی روانی و اجتماعی ( ایپسو ) به هدف نمایش

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*