English | دری

Breaking News

برگزاری نشست کمیته‌های فنی راه لاجورد

برگزاری نشست کمیته‌های فنی راه لاجورد

مسوولان وزارت تجارت و صنایع می گویند که نشست کمیته‌های فنی میان پنج کشور مشمول راه لاجورد، در آینده‌های نزدیک برای بررسی مشکلات فنی این پروژه برگزار می شود.

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع گفت: “کمیته‌های فنی این مسایل (مسایل فنی) را می‌توانند بررسی کنند تا موافقت‌نامه این راه عملی شود تا ما از کوتاه‌ترین مسیر به اروپا وصل شویم”.

اتاق تجارت و صنایع می‌گوید که کارگیری از راه لاجورد افغانستان را به بازارهای اروپایی پیوند می‌دهد و حکومت باید دراین بخش تلاش‌هایش را بیشترسازد.

پس ازامضاء شدن موافقت‌نامه بازرگانی و ترانزیتی راه لاجورد میان کشورهای مشمول این راه در ماه اکتوبر سال ۲۰۱۷ میلادی، اکنون این کشورها تلاش دارند که با عملی شدن این موافقت‌نامه روند حمل و نقل کالاهای بازرگانی میان افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان، ترکیه و کشورهای اروپایی از راه زمین آغاز شود.

در همین حال، شماری از آگاهان اقتصاد عملی شدن موافقت‌نامه راه لاجورد را برای رسیدن افغانستان به بازارهای جهانی مهم می‌دانند.

قابل ذکر است، راه لاجورد از تورغندی و آقینه آغاز می‌شود و با گذشتن از بندر ترکمن باشی ترکمنستان، بحیره خزر، آذربایجان و گرجستان به بندرهای پوتی و باتومی بحیره سیاه می‌رسد و از آن‌جا به شهر قارص و بندر استانبول و در نهایت به اروپا می‌انجامد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

ادامه همکاری‌های مشترک با قزاقستان در عرصه‌های مختلف

دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان با ایرلان ادریسوف وزیر امور خارجه جمهوری قزاقستان دیدار نموده و در باره رشد

افتتاح بخش انرژی نمایشگاه “تجارت و سرمایه گذاری” در شهر دهلی نو هندوستان

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب کشور بخش انرژی نمایشگاه “تجارت و سرمایه گذاری” را در شهر دهلی نو

معرفى سيستم جديد معلومات جغرافيايى یا (GIS)

برای نخستين اداره احصائيه مرکزى افغانستان بار سيستم معلومات جغرافيايى در نشستى که به همين منظور در کابل برگزارشده بود،

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*