English | دری

Breaking News

برگزاری نشست حمایت از زنان بلندرتبۀ حکومتی در ریاست اجراییه

برگزاری نشست حمایت از زنان بلندرتبۀ حکومتی در ریاست اجراییه

زنان بلندرتبۀ حکومتی در نشستی دربارۀ افزایش حضور بانوان در نهادهای دولتی که دیروز (چهارشنبه، 27 دلو) در کاخ سپیدار برگزار شده بود،  مشکلات و چالش‌های آنان بحث‌ و گفت‎وگو کردند.

در این نشست سخنرانان بر از میان برداشتن چالش‌ها و مشکلات در برابر زنان کارکن در نهادهای دولتی تأکید کرده و گسترش حضور زنان در رده‌های تصمیم‌گیری را مهم و ضروری خواندند.

نسرین ابوبکر، مشاور رسانه‌یی ریاست اجراییه، ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان گفت: این نخستین برنامه‌یی‌ست که در این سطح در حکومت وحدت ملی برگزار می‌شود.

مشاور رسانه‌یی ریاست اجراییه با اشاره به اهداف “نشست حمایتی از زنان بلندرتبۀ حکومتی” افزود: ما تلاش می‌ورزیم یک شبکۀ وسیع ارتباطی را میان زنان نهادهای دولتی در سطوح بالایی و میانی ایجاد نماییم.

دلبر نظری، وزیر امور زنان به سخنرانی پرداخت. خانم نظری گفت که حضور زنان در سطوح رهبری و تصمیم‌گیری نهادهای دولتی قابل توجه بوده است. او تصریح کرد که در حکومت وحدت ملی، 165 فرمان و حکم ریاست‌جمهوری و مصوبۀ شورای وزیران در خصوص توجه و حمایت از زنان صادر شده است.

فریده مومند ، از ابتکار ریاست اجراییه به خاطر برگزاری نشست زنان بلندرتبۀ دولتی سپاس‌گزاری کرد و گفت که چنین برنامه‌هایی به آن‌ها قوت قلب می‌دهد.

وزیر تحصیلات عالی نقش زنان در عرصه‌های تحصیلی و سیاسی را مؤثر خواند و اضافه کرد که وزارت تحصیلات عالی به زنان در ریاست‌ دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و معاونیت‌ ریاست‌ها، آمریت‌های دیپارتمنت و جندر سهم برجسته داده است.

وزیر تحصیلات عالی گفت که آنان میزان حضور بانوان را در آزمون کانکور افزایش بخشیده‌اند و در تفویض بورسیه‌ها در مقاطع لیسانس و ماستری هم به زنان سهم قابل توجه داده‌اند. خانم مومند افزود که دست‌کم 251 خانم را در بورسیه‌های ماستری و دکترا به خارج از کشور فرستاده‌اند.

سیده مژگان مصطفوی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ صحبت کرد و گفت که در حکومت وحدت ملی در زمینۀ توجه به زنان کار چشمگیر صورت گرفته؛ اما کارکردها در این عرصه انعکاس لازم نیافته است.

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ به ریاست اجراییۀ کشور پیشنهاد کرد که در راستای بازتاب کارکردها و دست‌آوردها در زمینۀ حمایت از حضور زنان در نهادهای دولتی و عمومی، استراتژی جامع و مدونی را ترتیب دهند تا کارکردها بهتر انعکاس یابد.

انجنیر محمد خان، معاون اول ریاست اجراییه کشور صحبت کرد. او با اشاره به 26 دلو سالروز خروج قشون سرخ از افغانستان گفت که نقش زنان در پیروزی جهاد مردم افغانستان، کمتر از مردها نبوده است. او افزود: هرزمانی‌که از افتخارات جهاد یاد می‌شود، نخست باید از سهم زنان در این زمینه یاد شود.

معاون ریاست اجراییه ابراز کرد که متأسفانه زنان نه تنها در مناطق دور دست، بل حتا در کابل فروخته می‌شوند، به ارث برده می‌شوند و تبادله می‌گردند.

قابل ذکر است که این نخستین‌بار است که زنان رهبر در نهادهای دولتی جمع می‌شوند و دربارۀ چالش‌ها، مشکلات و طرح‌ها و پیشنهادهای خویش بحث و گفت‌وگو می‌کنند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

افتتاح یک مرکز پیشرفته مراقبت از وسایط در وزارت زراعت آبیاری ومالداری

یک مرکز سیستم کنترولی و مراقبتی وسایط در محفلی با حضور اسد الله ضمیر وزیر وزارت زراعت آبیاری ومالداری، عبدالقدیر

گشایش یک کلینیک در ولایت پنجشیر

خانم سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر امروز ساختمان یک باب کلینیک را درولسوالی پریان ولایت پنجشیر افتتاح کرد.

معرفی معین جدید سواد آموزی وزارت معارف

در محفلی که دایر گریده بود ضمن حضور دکتر اسد الله حنیف بلخی وزیر معارف، انجنیر محمد خان معاون اول

1 توضیح

نظر بدهید

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*