English | دری

Breaking News

افغانستان و آلمان نشست گروه بین المللی تماس را مشترکاً ریاست کرد

افغانستان و آلمان نشست گروه بین المللی تماس را مشترکاً ریاست کرد
نشست گروه بین المللی تماس به ریاست مشترک آقای مایکل کاخ نماینده خاص جمهوری فدرالی آلمان و آقای حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان به  میزبانی کشور امارات متحده عربی بتاریخ 29 جنوری 2015 مطابق 9 دلو 1393 در ابوظبی تدویر یافت.  هیئت عالی رتبه یی بیشتر از 46 کشور همکار با افغانستان و نمایندگان ارشد برخی سازمانهای بین المللی نیز در این نشست، اشتراک نمودند.
آقای حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه که ریاست هیئت افغانستان در این نشست را به عهده داشت، ضمن یادآوری از دستآوردهای افغانستان طی 13 سال اخیر، تمنیات نیک جلالتمآّب محمد اشرف غنی رئیس جمهور و جلالتمآّب دوکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی را به حضار جلسه  ابراز  نموده اظهار داشت: “از زمان جلسه قبلی گروه بین المللی تماس منعقده می 2014 در توکیو تا اکنون، افغانستان شاهد تحولات چشمگیر بوده است که تأسیس حکومت وحدت ملی، انتقال رسمی مسئولیتهای امنیتی از نیروهای آیساف به نیروهای ملی افغان، امضای موافقتنامه امنیتی دوجانبه با ایالات متحده امریکا و امضای موافقتنامه وضعیت نیروها (سوفا) با ناتو شامل آن می باشد.”
 آقای کرزی در ادامه سخنانش بیان داشت: ” اگرچه ایجاد حکومت وحدت ملی مدت زیادی را در برگرفت اما این حکومت تمام اقدامات لازم را رویدست دارد تا توانایی خویشرا در ایفای تعهداتش و تطبیق ریفورم ها به شمول مبارزه با فساد ثابت نماید.”
  معین سیاسی وزارت امور خارجه همچنان از سلسله بازدید های جلالتمآّب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به کشور های مهم منطقه به شمول عربستان سعودی، چین، پاکستان، نیپال، امارات متحده عربی و ترکمنستان به مثابه کمپاین توسعه منطقه یی افغانستان به هدف انکشاف توسعه تجارت و سرمایه گذاری در افغانستان و وصل نمودن آن به حیث مرکز ترانزیت منطقه یی تذکر به عمل آورد.
 رئیس هیئت جمهوری اسلامی افغانستان، تدویر کنفرانس بین المللی لندن و معرفی سند جدید تحت عنوان” بسوی خود کفایی، تعهد برای اصلاحات و تجدید مشارکت” را از جانب رئیس جمهور غنی در کنفرانس  مذکور به حیث سند ریفورم حکومت وحدت ملی در عرصه های مختلف یادآوری نموده علاوه کرد که در این سند اولویتها و تعهدات حکومت وحدت ملی به شمول تامین امنیت، ثبات سیاسی- اقتصادی و مالی، حکومت داری خوب به شمول اصلاحات انتخاباتی، تقویه نهاد های دموکراتیک و تأمین حاکمیت قانون، حقوق بشر مخصوصاً حقوق زنان و دختران، مبارزه با فساد و مواد مخدر و زمینه سازی برای توسعه سرمایه گذاریی های سکتور خصوصی و توسعه پایدار برجسته گردیده است.
آقای کرزی تامین صلح و آشتی ملی را از عمده ترین اولویتهای حکومت وحدت ملی خوانده و از تلاشهای برخی کشور های منطقه به شمول چین و پاکستان در این عرصه یادآوری نمود. معین سیاسی وزارت امور خارجه دستآوردهای افغانستان در تطبیق سند کنفرانس توکیو را قابل ملاحظه دانسته و در خاتمه خواهان تداوم همکاری های جامعه بین المللی در  قسمت رفع چالشهای تحول سیاسی، امنیتی و اقتصادی در افغانستان گردید.
 سپس آقای فارس محمد المرزوقی معین وزارت امور خارجه امارات متحده عربی و نماینده خاص آن کشور در امور افغانستان و پاکستان که کشور متبوعش میزبانی نخستین جلسه گروه بین المللی تماس را نیز در سال 2009 به عهده داشت، در بیانیه خویش ضمن ذکر امضای موافقتنامه مشارکت استراتیژیک بین افغانستان و امارات متحده عربی منعقده 14 جنوری 2015 ، تمامی کشور های منطقه را ترغیب نمود تا در افغانستان سرمایه گذاری نمایند.
 ترکیب هئیت عالی رتبه افغانستان در نشست فوق الذکر شامل آقایان دوکتور محمد مصطفی مستور معین مالی وزارت مالیه، محمد معصوم استانکزی، رئیس دارالانشای و رئیس شورای عالی صلح، مسعود عزیزی معین پالیسی وزارت امور داخله و نادر نادری رئیس فیفا و نماینده جامعه مدنی بود که بالترتیب پیرامون چهار بخش شامل آجندای جلسه : 1- اقتصاد،  بودجه و چارچوب پاسخدهی متقابله توکیو  (TMAF) 2-پروسه صلح و آشتی ملی 3- از ماموریت آیساف تا حمایت قاطع  و 4- ریفورم انتخاباتی سخنرانی نموده و به پرسشهای اشتراک کنندگان پاسخ ارائه نمودند.
 اکثر سفرا و نمایندگان کشور های اشتراک کننده چون، ایالات متحده امریکا، بریتانیا، جاپان، ایتالیا، سویدن، فرانسه، هالند، کانادا، کرویشیا، کوریا، چین، مالیزیا، قزاقستان و پاکستان و برخی سازمانهای بین المللی (ناتو، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و  صندوق بین المللی پول) در بیانیه های شان از دستآوردهای حکومت وحدت ملی استقبال نموده و خواستار ادامه تلاشهای افغانستان در جهت تامین امنیت، تسریع پروسه صلح، تقویت نهاد های دیموکراتیک به شمول اصلاحات در نظام انتخاباتی، حکومتداری خوب، تامین حقوق بشر، مبارزه جدی علیه فساد اداری،  توسعه اقتصادی و اجتماعی گردیدند.
 در خاتمه، آقای مایکل کاخ که به گفته خودش نخستین جلسه گروه بین المللی تماس را در  سال 2009 با جلالتمآب محمد اشرف غنی مشترکاً در ابوظبی ریاست نموده بود، ضمن قدردانی از سهمگیری فعال اشتراک کنندگان در برگزاری موفقانه نشست، اظهار علاقمندی نمود تا جلسه بعدی گروه بین المللی تماس در کابل برگزار گردد.
شایان ذکر است که گروه بین المللی تماس International Contact Group (ICG) در سال 2011 میلادی به پیشنهاد ریچارد هولبروک نماینده اسبق ایالات متحده امریکا در امور افغانستان و پاکستان به هدف  پیگیری مسایل کنفرانس بن دوم و تداوم همکاری های درازمدت جامعه جهانی به افغانستان ایجاد گردید. این گروه شامل  حدود 50 کشور و متشکل از نماینده گان خاص روسای جمهور کشور های همکار  با افغانستان می باشد که جلسات آن از جانب وزارت خارجه کشور های عضو انسجام می یابد.  نمایند گان سایر نهاد های دولتی، غیردولتی و سکتور خصوصی نظر به موضوعات مورد بحث نیز حسب نیاز دعوت شده و در نشست های این گروه اشتراک می نمایند. تا اکنون 14  نشست ICG در  جده، دوبی، آستانه، برلین و شهر های دیگر جهان برگزار گردیده است. بعد از وفات ریچارد هالبروک، آقای مایکل کاخ نماینده خاص جمهوری فدرالی آلمان در امور افغانستان و پاکستان مسئولیت رهبری ICG را بعهده گرفت. هردو کشور آلمان و امریکا، سکرتریت مجالس گروه بین المللی تماس را بدوش دارند. نشست قبلی این گروه  بتاریخ 15 می 2014 در توکیو  برگزار شده بود.
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

ذخایر گازی پاکستان به پایان میرسد

شاهد خاقان عباسی وزیر نفت پاکستان که در جلسه مجلس نمایند گان پا کستان سخنرانی می کرد از کمبود عرضه

برگزاری اولین نمایشگاه گوشی مبایل در کابل

ضیاءالحق ضیاء، مدیر عامل “شرکت مدرن میتد” گفته است که، اولین نمایشگاه گوشی‌های تلفن همراه با حضور ۱۵ شرکت واردکننده

این 5 نفر با شبکه های اجتماعی میلیاردر شدند

حضور گسترده مردم در شبکه های اجتماعی بهترین فضا برای تبلیغ کالا و افزایش درآمدها شده است اما برخی کاربران

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*