English | دری

Breaking News

افتتاح بانک سرمایه‌ گذاری زیربنای آسیا ” AIIB”

افتتاح بانک سرمایه‌ گذاری زیربنای آسیا ” AIIB”

بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا (Asian Infrastructure Investment Bank – AIIB)،  دیروز طی مراسم باشکوه توسط شی جینک پینگ، رییس جمهور خلق چین با حضور نماینده های ۵۷ کشور با سرمایه ابتدایی بانک به ۵۰ ملیارد دالر افتتاح گردید.

مقدمات تشکیل بانک سرمایه گذاری زیربنای آسیا بر اساس پیشنهاد دولت چین در سال ۲۰۱۳ میلادی فراهم شد و در اولین گام، ۲۲ کشور، به عنوان اعضای اولیه موسس، جهت الحاق به آن بانک اعلام آمادگی نمودند و تفاهم نامه مربوطه در سال ۲۰۱۴ میلادی امضاء شد و افغانستان نیز خواهان عضویت به این بانک است که پس از اولین اجلاس هیأت مدیره این بانک، تصامیم لازم در این حصه صورت خواهد گرفت.

هیات مدیره بانک متشکل از ۱۲ عضو خواهد بود که ۹ نفر از میان کشورهای منطقه ای و سه نفر از میان کشورهای غیر منطقه انتخاب خواهند شد و در حال حاضر چین بزرگترین سهمدار این بانک است. پس از آن، کشورهای هند، آلمان، روسیه و کوریای جنوبی قرار دارند که ۷۵ درصد سهام سرمایه این بانک به کشورهای آسیایی و ۲۵ درصد به کشورهای غیرآسیایی اختصاص دارد.

بانک سرمایه‌گذاری زیربنای آسیایی در عقرب 1393 با مشارکت 22 کشور آسیایی در چین پایه‌ گذاری شد که میزان سرمایه اولیه بانک مذکور 100 میلیارد دالر (50 میلیارد دالر برای پرداخت قرضه) تعیین و چین به عنوان بزرگترین سهامدار بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا (بیش از 50 درصد سرمایه اولیه 100 میلیارد دالری) معرفی شد.

آنچه کشورهای آسیایی را به تاسیس بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا مجاب کرد، عملکرد سازمان‌های بین‌المللی همچون بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول طی دهه‌های اخیر بوده است و این بانک برای اجرای پروژه‌های عمرانی کشورهای در حال توسعه در حوزه‌ هایی همچون برق، آب و مخابرات اقدام به اعطای قرضه و مشوره‌های فنی خواهد کرد.

مهمترین وظیفه صندوق بین‌المللی پول تنظیم سیاست‌های پولی جهانی و اعطای کمک‌های مالی به کشورهای عضو و وظیفه بانک جهانی هم کمک به رشد و توسعه و اعطای کمک‌های زیربنایی به اعضا است و بر اساس سهم تعیین‌شده برای اعضای این دو نهاد، قدرت اصلی تصمیم‌گیری در اختیار کشورهای اروپایی و آمریکا است و تلاش‌های اقتصادهای نوظهور همچون چین و روسیه برای اصلاح این رویه در سال‌های اخیر با کارشکنی‌های آمریکا به نتیجه نرسیده است.

قابل ذکر است که بانک سرمایه‌ گذاری زیربنایی آسیایی یکی از 4 نهادی {بانک توسعه بریکس (برزیل، هند، چین، روسیه و آفریقای جنوبی)، بانک سرمایه‌ گذاری زیربنایی آسیایی، نهادی برای مدیریت ذخایر ارزی کشورها و بانک توسعه سازمان همکاری شانگهای}است که چین قصد دارد برای معماری یک نظام مالی نوین با هدف رقابت با نظام مالی تحت سلطه آمریکا ایجاد کند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

سرمایه گذاری هند در بندر چابهار

نیتین گادکاری، وزیر ترانسپورت بحری وزمینی هند گفته است که، آن کشور برای گسترش  همکاری های اقتصادی وتجارتی بین هند

بزرگ ترین بانک آلمان بیش از ۴۰ میلیون دلار جریمه شد

فدرال رزرو آمریکا در تازه ترین اقدام خود بانک دویچه آلمان را به دلیل انجام چندین میلیارد دلار تراکنش مشکوک

پروژه مورفیوس SONY واقعیت مجازی را هدف قرار داده است

 پروژه مورفیوس سونی به عنوان یک ابزار جانبی برای تولید بازار جدید برای دستگاه بازی         Play station 4 آماده عرضه

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*