English | دری

Breaking News

اعلام علت اصلی انقراض جنگل های سیبری

اعلام علت اصلی انقراض جنگل های سیبری

تحقیقاتی در خصوص تعیین علل از بین رفتن درختان برگ سوزنی، توسط موسسه جنگل آکادمی علوم روسیه و دانشگاه فدرال سیبری  با همکاری  کارمندان  مرکز حفاظت از جنگل ها  و مرکز  پروازهای فضایی  تاسا (آمریکا)  به انجام  رسید.

متخصصان معتقدند  که  علت اصلی انقراض جنگل های درختان با برگ های سوزنی تیره رنگ سیبری، سدر و شاه درخت، خشکی فزاینده آب و هواست.

در مقاله سایت دانشگاه فدرال سیبری آمده است: ” درختان برگ سوزنی تیره رنگ سیبری، سدر و شاه درخت در بخش جنوبی  جنگل خشک می شوند و به  منطقه کوهستانی و شمال  پیشروی می کنند. در دهه اخیر وضعیت جنگل ها در روسیه و از جمله در سیبری و  سواحل بایکال بدتر شده است”.

مطابق با داده های دانشگاه فدرال سیبری،  در ژانویه سال 2017 میلادی  در مجله « Forest Ecology and Management» مقاله ای از سوی انتشاراتی Elsevier منتشر شد که به این مسأله  محیط زیست در حاشیه دریای بایکال  و جنگل های برگ سوزنی  سیبری  بطور کلی مربوط می شد.

متخصصان معتقدند که  خشکی فزاینده هوا  و  افزایش دوره خشکسالی و مدت زمان فصل رشد گیاهان باعث آن می شود تا حشرات  سیکل تکثیر را سریعتر  پشت سر بگذرانند.  تعداد آن ها افزایش می یابد و منطقه زندگی خود را گسترش می دهند. آنها بیشتر به شمال و مناطق کوهستانی پیش می روند.هوای سرد و برفی و بهار بارانی و  سرمای  خزان عواملی هستند  که  مانع از افزایش حشرات می شود.

در این مقاله آمده است: ” تغییر اقلیم  که باعث تضعیف رشد درختان  برگ سوزنی تیره می شود  باعث افزایش رشد شد که سوسک پوسته خور درخت  است و برای اولین بار  در تایگای سیبری توسط  متخصصان مرکز  حفاظت از جنگل های  کراسنویارسک  کشف شد. همانا این سوسک ضرر زیادی به « شاه درخت»  سیبری  می رساند (در حاشیه بایکال این حشره  دیده نشده است).  اما علت اصلی خشک شدن « شاه درخت» استرس آبی اعلام شد  که به دلیل خشکی فزاینده هوا  و خشکسالی  متناوب بروز کرده است».

مطابق با اطلاعات متخصصان، قبلا  چنین تکثیر فزاینده حشرات مضر در جنگل های  درختان برگ سوزنی  در تایگای سیبری  مشاهده نشده بود.  متخصصان زیست شناس کراسنویارسک متذکر شدند  که این مسأله فقط به منطقه سیبری محدود نمی شود بلکه تصویر مشابهی در مناطق دیگری که با خشکسالی روبرو شده اند، مشاهده می شود.

 بر طبق تحقیقات ، افزایش دمای هوا  و  خشکسالی فزاینده  تأثیر منفی بر درختان سدر و « شاه درخت» در بخش جنوبی منطقه  زندگی آن ها می گذارد، اما در  بخش  میانی و شمالی تایگا  و در  مناطق کوهستانی ، تغییر آب و هوا برای این نوع درختان مطلوب است.

 این نوع آب و هوا برای درختان برگ پهن نیز  که انواع اصلی  درختان جنگلی سیبری را تشکیل می دهند مناسب است.  درختان  پهن برگ  و  کاج  هر چه بیشتر در اراضی ای ساکن می شوند  که برای  درختان برگ سوزنی تیره رنگ مناسب نیستند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

خانم لاگارد:بحران مالی امریکا تهدید برای اقتصاد بین المللی خواهدشد

خانم لاگارد از سران دولتی امریکا در خواست نموده است که به زودی به بحران بدهی  های کشور را حل

کاهش قیمت نفت سبک عربستان

شرکت ملی نفت عربستان “آرامکو” قیمت رسمی نفت خام سبک برای فروش در آسیا را 40 سنت کاهش داد که

ترکیه امید دارد که مبلغ دو میلیارد دالر از پول گاز از ایران بگیرد

تانیر یلدیز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه میگوید. بخاطر شکایت ترکیه از ایران بخاطر بالا بودن قیمت گاز امید

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*