English | دری

آلمان 1.2 میلیارد افغانی دیگر را در قالب برنامه باثبات سازی ولایت های شمالی به مصرف می رساند

آلمان 1.2 میلیارد افغانی دیگر را در قالب برنامه باثبات سازی ولایت های شمالی به مصرف می رساند

دولت آلمان تعهد سپرده است که 1.2 میلیارد افغانی دیگر را برای پروژه های زیربنایی و ارتقای ظرفیت در بیش از 40 ولسوالی ولایت های شمالی کندز، بغلان، تخار و بدخشان به مصرف برساند. به عنوان بخشی از برنامه آلمان برای باثبات سازی شمال افغانستان، به طور اوسط تا پایان سال 2017 میلادی، برای هر ولسوالی 22 میلیون افغانی تخصیص خواهد یافت. تا اکنون، بیش از 115 پروژه ساختمانی و زیربنایی تکمیل شده اند،‌ در حالی که 82 پروژه دیگر در حال تطبیق می باشند. ضمن آن که برنامه های آموزشی برای دفاتر و ادارات محلی همواره در نظر گرفته شده و می شوند. دوام کمک های آلمان، باشندگان ولسوالی ها را قادر می سازد تا سطح زندگی و چشم انداز آینده شان را بهبود بخشند.

در محفلی که به منظور اعلام این خبر برگزار شد، محترم مارکوس پوتسل، سفیر آلمان در افغانستان تاکید کرد: «آلمان به ادامه حمایت هایش از مردم افغانستان متعهد است و در این راه با حکومت وحدت ملی، همکار خواهد بود. پس از 2014، ما به عنوان یک شریک نزدیک در افغانستان خواهیم ماند و حمایت و فعالیت های توسعه ای خویش را به هر جایی که نیاز باشد، خواهیم برد. اولویت کلیدی ما ارتقای شرایط زندگی مردم افغانستان، از راه هایی چون فراهم آوری خدمات صحی و آموزشی و نیز تاسیسات زیربنایی،‌ به ویژه در ولسوالی های دوردست که شهروندان به خدمات ابتدایی اندکی دسترسی دارند، می باشد.»

طی سه سال آینده، والسوالی ها از 1.2 میلیارد افغانی تعهد شده، برای تقویت زیرساخت های اقتصادی و اجتماعی خویش بهره خواهند برد. دولت آلمان که شبکه توسعه ای آقا خان را به عنوان شریک استراتژیک در کنار خود دارد، از نزدیک با وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان در این برنامه کار می کند. فعالیت های پیش بینی شده طی سه سال آینده، بر گسترش خدمات آموزشی، صحی و فرصت های شغلی در ولسوالی ها و قریه های دورافتاده متمرکز خواهند بود. همچنین زمینه کسب عاید بیشتر برای شهروندان این مناطق فراهم خواهد شد. توانمندسازی نهادهای محلی برای سهم گیری و مدیریت پروژه های توسعه ای، به تدریج موجب باورمندی شهروندان به دولت و قدرت آن در آوردن تغییرها و پیشرفت های لازم در زندگی مردم می شود.

نمونه ای از تحقق تعهدات کشور آلمان، به بهره برداری سپردن پل بنگی در ولایت تخار می باشد. این پل 15 هزار باشنده ده قریه را به مرکز ولسوالی بنگی در سوی دیگر دریا، متصل می کند. ساکنان مناطق دوردست، اکنون می توانند به سادگی خود را به شفاخانه، مکتب و مراکز فروش برسانند، در حالی که این امر در گذشته برای شان مقدور نبود. با کامل شدن این پروژه، زمینه ثبت نام و تعلیم بیش از 500 دختر و پسر در مکتب مرکز ولسوالی فراهم شده است.

یکی از نقاط تمرکز همکاری های آینده، تقویت ادارات و ارتقای ظرفیت نمایندگان مردم در سطح ولسوالی خواهد بود، که به وسیله آموزش در زمینه های مختلف مانند نحوة نظارت مشترک و کنترول کیفیت پروژه های ساختمانی، یا ارزیابی تاثیرات محیطی و زراعتی پروژه ها در ساحات اطراف آنها، بدست می آید. برنامه های آموزشی دیگر شامل فراگیری راه های حل و فصل منازعات و حفظ صلح در جامعه، توجه به حقوق زنان، آمادگی برای حوادث ناگوار و توسعه نهادهای محلی می گردد. بر پایة ارزیابی های انجام شده در مورد پروژه ها، همکاری نزدیک میان مردم، ساختارهای محلی و تلاش های ملی، منجر به بهره مندی مستقیم مردم و دسترسی بیشتر ایشان به خدمات مختلف خواهد شد.

از سال 2010 که این برنامه در شمال کشور آغاز شد تا کنون، بیش از 60 مکتب و 3 مرکز صحی در مرکز ولسوالی ها اعمار و به بهره برداری سپرده شده اند، در حالی که کار ساخت 63 مکتب و مرکز صحی دیگر جریان دارد. قابل ذکر است که این برنامه در همکاری با شبکه توسعه ای آقا خان، در ساخت جاده ها، و نیز آوردن برق و آب به والسوالی ها دستاوردهای چشم گیری داشته است. هزینه مجموع پروژه هایی که بین سال های2010 تا 2017 اجرا شده و می شوند، به 6.3 میلیارد افغانی یا 87 میلیون یورو، بالغ می شود. «برنامه ثبات برای شمال افغانستان» (SPNA) با مدیریت بانک توسعه ای KfW، توسط وزارت امور خارجه دولت فدرال آلمان تمویل، و به وسیله شبکه توسعه ای آقاخان در همکاری با نهادهای Mercy Corps و ACTED تطبیق می گردد

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Tags assigned to this article:
کمک آلمان با افغانستان

مقالات مرتبط

بررسی آینده‌ی اقتصادی افغانستان در بستر سازمان همکاری‌های شانگهای

گزارش دهنده: ذبیح الله موسسه‌ی تحقیقات حقوق شهروندی CRRO ، به تاریخ 30 اپریل سال 2015 کنفرانسی را زیر نام

اتحادیه اروپا بیش از ١٢ میلیون یورو به افغانستان کمک می کند

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است که این اتحادیه بیش ١٢ میلیون یورو به افغانستان کنک خواهد کرد که این

بهره برداری 95 پروژه انکشافی در ولایت ننګرهار

مسؤول ساحوی برنامۀ همبستگی ملی وزارت احیا و انکشاف دهات درولایت ننگرهار می‌گوید که 95  پروژه انکشافی به هزینه بیش

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*